Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Sağlık turizmi için gelen turiste 7 gün hastane şartı

Sağlık Bakanlığı, sağlık turizmi kapsamında Türkiye’ye gelecek hastaların COVID-19 testlerinin sınırda ya da havaalanlarında değil, hastanelerde yapılması talimatı verdi.

Reklam
Sağlık turizmi için gelen turiste 7 gün hastane şartı
16 Haziran 2020 - 08:08
Reklam

Sağlık Bakanlığı, sağlık turizmi kapsamında Türkiye’ye gelecek hastaların COVID-19 testlerinin sınırda ya da havaalanlarında değil, hastanelerde yapılması talimatı verdi.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karara göre tedavi için Türkiye’ye gelen turist Türkiye’de daha fazla kalmak isterse 7 gün hastanede yatacak. 7 günden önce ülkesine dönmek isteyene de sınıra kadar eşlik edilecek.

 

Sağlık Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelgede şu ayrıntılara yer verildi:

 

* Hasta ve refakatçilerine ücreti mukabili tedavi göreceği hastanede COVID-19 PCR testi yapılacak veya PCR testi için numune alınacak.

Kişiye, 7 günden önce ülkesine dönmek istemesi durumunda, PCR testi yapılacak. Negatif ise derhal hastane gözetiminde sınıra kadar uğurlanarak yolcu edilecek.

Kişi Türkiye’de kalmak isterse hastanede tedavisi erken bitse bile en az 7 gün bekleyecek. 7 günü tamamladığında, PCR testi yapılacak. Negatif ise taburcu edilebilecek.

* Türkiye’de hastane dışında turist olarak konaklayabilecek. 14 günü tamamlaması durumunda COVID belirtisi yok ise test yapmaya gerek duymadan taburcu edilebilecek ve Türkiye’de turist olarak konaklayabilecek.

 

Koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesiyle birlikte turizm hareketi yeniden başladı. İlk olarak iç turizm faaliyetleri başlarken, yabancı turistin yeninden Türkiye’ye gelmesi için çalışmalar devam ediyor.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum