Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Salgın, küresel seyahatleri vurmaya devam ediyor! Aylık kayıp 47 milyar dolar

Global Business Travel Association (GBTA) tarafından yapılan araştırmaya göre, koronavirüs salgını küresel iş seyahatlerine darbe vuracak.

  • Reklam
Salgın, küresel seyahatleri vurmaya devam ediyor! Aylık kayıp 47 milyar dolar
28 Şubat 2020 - 14:05
Reklam

Global Business Travel Association (GBTA) tarafından yapılan araştırmaya göre, koronavirüs salgını küresel iş seyahatlerine dabe vuracak. Raporda salgının küresel iş seyahatlerine maliyetinin aylık 47 milyar doları bulabileceği belirtildi.

 

GBTA tarafından 400 üye şirketle yaptığı araştırmaya göre koronavirüs, küresel etkinlik ve toplantı sektörü üzerinde büyük etki gösterdi. Katılımcıların yüzde 65'i birkaç toplantının iptal edildiğini açıklarken, yüzde 18'i çok sayıda toplantının iptal edildiği bilgisini paylaştı. Yüzde 66'lık kesim ise toplantı ve etkinliklerini ertelediklerini açıkladı.

 

İptal edilen veya askıya alınan toplantı ve etkinliklerin yüzde 54'ünün ne zaman yapılacağı belli olmazken, araştırmaya katılaların yüzde 31'i seyahatlerin üç ay içinde yeniden başlamasını beklediğini belirtirken, yüzde 14'ü seyahatlerin 6 aydan önce başlamasını beklemediğini ifade etti.

 

En büyük kayıp hava yolu şirketleri ve otellerde

 

Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 24'ü büyük ölçekli, yüzde 31'i ise daha az ölçekli kayıp yaşanacağını tahmin ederken, en büyük kaybı hava yolu şirketleri ile konaklama tesislerinin yaşayacağı konusunda birleşti. Katılımcıların yüzde 14'ü ise herhangi bir kayıp yaşanmayacağını düşündüğünü belirtti.

 

GBTA üyesi şirketlerin yüzde 95'i, Çin seyahatlerinin büyük çoğunluğunun ya da tamamının iptal olduğunu açıkladı. Benzer şekilde, Hong Kong seyahatlerinin yüzde 73'i, Tayvan seyahatlerinin yüzde 54'ü ve diğer Asya ülkelerine dönük seyahatlerin yüzde 45'inin iptal olduğunu açıkladı.

 

Üye şirketlerin yüzde 23'ü, Avrupa'ya yapılacak bazı seyahatlerin de iptal olduğunu belirtirken, yüzde 8'lik kesim Avrupa seyahatlerinin çoğunun ya da tamamının iptal olduğunu belirtti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum