• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Schengen vize başvuruları ve ücretleri 2023'te nasıl değişecek?

Avrupa Birliği'ne (AB) girişler birlik vatandaşı olmayanlar için 2023 yılının ortalarından itibaren daha zor ve karmaşık bir hal alacak. 

  • Reklam
Schengen vize başvuruları ve ücretleri 2023'te nasıl değişecek?
26 Kasım 2022 - 19:49
Reklam
Reklam
2023 yılının Mayıs ayından itibaren Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi'nin (ETIAS) bir parçası olarak yürülüğüe girecek Giriş Çıkış Sistemi (EES) AB dışından gelen kişilerin Schengen bölgesindeki bir ülkeye girmeden önce vize muafiyeti için başvuruda bulunmalarını ve ödeme yapmalarını gerektirecek.

AB'nin yeni Girişi Çıkış Sistemi'nin (EES) başlıca görevi, birlik üyesi olmayan yolcular hakkında pasaport bilgilerine ek olarak parmak izleri ve yüz görüntüleri ile beraber biyometrik verileri kaydetmek olacak. Her giriş ve çıkış bu şekilde kayıt altına alınacağı için pasaport damgaları da tarihe karışacak. Bu sayede AB'de azami kalma süresi olan 90 günü aşan kişilerin tespit edilmesi kolaylaşacak. EES'nin parçası olduğu ETIAS'ın yürürlüğe girme tarihi Kasım 2023 olarak belirlenirken bu tarihten itibaren AB vatandaşı olmayanların çoğu Avrupa ülkelerine girmek için kişi başına 7 euro ödemek zorunda olacak.


Yeni sistem nedeniyle 7 euroluk bir ücret alınacağının duyurulmasının ardından birçok dolandırıcı web sitesinin kurulduğu konusunda birlik yetkilileri uyarılarda bulunmaya başlarken dolandırıcıların kopya web siteleri oluşturabilecekleri veya ek ücretli aracılık hizmetleri sunabilecekleri belirtiliyor. Yolcuların sadece resmi ETIAS sitesini kullanmaları gerektiğini vurgulan AB yetkilileri henüz kurulum aşamasında olan europa.eu alan adının kullanması gerektiğini belirttiler.


Yolculuğa çıkmadan önce internetten doldurulacak bir başvuru formu sayesinde ücret ödenecek. Bir AB vatandaşı olmasa da bir üye ülkede resmi ikametgahı olanlar EES ve ETIAS'tan muaf olacak. Bununla birlikte, sınırlardaki otomatik bariyerlerin AB'de yaşayıp da birlik üyesi olmayan bir ülkeye ait pasaport kullanan bir yolcunun AB'de ikamet ettiğini nasıl tespit edeceği konusundaki sorular henüz yanıt bulabilmiş değil. Birçok AB ülkesi EES kontrollerini gerçekleştirmek üzere otomatik bariyer kurma çalışmalarına hız verirken Fransa, havaalanlarında yolcuların biyometrik verilerini ve kişisel bilgilerini önceden kaydedebilecekleri self-servis kiosklar kuracak. Daha sonra bu bilgiler bir gümrük memuru tarafından kontrol edilecek. Fransa ayrıca kara ve deniz sınırlarına araçla gelenlerin bilgilerini kaydetmeleri için tablet cihazları hazır bulunduracak. 


Almanya ve Avusturya'da da yetkililer benzer bir sistemin havalimanlarına kurulacağını belirtirken İtalya, tüm önemli havalimanlarındaki otomatik kapıların sayısını artıracağını ve yaklaşık 600 self-servis kiosk kuracağını duyurdu. Norveç ise sınır muhafızları tarafından işletilen otomatik kameraları deneyecek.

Yeni dijital kontrol sisteminin sınırlarda aksamalara neden olabileceği en büyük endişe konularından biri haline gelirken bazı birlik yetkilileri, sistemin yürürlüğe girmesinden önce yeterince test edilmediğini, bu yüzden de AB'de ikamet eden kişilerin bile gecikme yaşamasına neden olabieceğini belirtiyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum