Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Şef Jozef Youssef, 40 özel davetliye sunum için GASCONFAIR'e geliyor!

Bilimin, ustalığın ve sanatın bir araya geldiği Gastrofizik’in dünyadaki en iyi örneklerini sergileyen Şef Jozef Youssef, GASCONFAIR Konferanslar’ı kapsamında Türkiye’ye geliyor.

Şef Jozef Youssef, 40 özel davetliye sunum için GASCONFAIR'e geliyor!
07 Eylül 2019 - 20:35
Reklam

Bilimin, ustalığın ve sanatın bir araya geldiği Gastrofizik’in dünyadaki en iyi örneklerini sergileyen Şef Jozef Youssef, GASCONFAIR Konferanslar’ı kapsamında Türkiye’ye geliyor. Sadece 40 kişinin katılım sağlayabileceği konuşması için özel bir etkinlik alanı oluşturulacak olan Şef Jozef, katılımcılara unutulmaz bir deneyim yaşatacak. 

 

Yemeğin Psikolojisi veya Gastrofizik

Gastrofizik, gastronomi ve psikofiziğin kelimelerinin birleşiminden türetilmiş bir kavram. Gastronomi’nin ne anlama geldiği hemen herkes tarafından biliyor.

 

Peki psikofizik ne? Ve gastronomi ile ne ilgisi var?

 

Psikofizik fiziksel uyaranlarla zihinsel fenomenler arasındaki ilişkilerle ilgilenen psikolojinin bir alt dalı.

Tabak dışı yemek deneyimi ile ilgilenen ve yemeğin bilimi ile ilgili yeni bir çalışma alanı olan Gastrofiziği araştıranlar sinirbilimden ilham alır, ancak insanların gerçek dünyadaki yeme içme  davranışlarını mümkün olduğu kadar incelemekle ilgilenirler.

 

Şeflerin ve bilim insanlarının ortak çalışma alanlarından birisi olan Gastrofizik alanındaki araştırmalar bize, sağlığımız ve çevremiz için yararlı olabilecek, gıda ile olan ilişkimiz ve günlük olarak yaptığımız yiyecek seçimleri hakkında daha fazla bilgi verebilme yeteneğine sahiptir.

 

Yenilikçi şefler şimdi bu kavramları anlamak ve onları daha eğlenceli, tatmin edici ve eğlenceli deneyimler geliştirmek için kullanıyorlar. Bu şefler, misafirlerinin deneyimlerini planlamak konusunda daha bütünsel bir yaklaşım sergiliyorlar. Menü, ambiyans, renkler, aydınlatma, müzik, çatal bıçak takımı, servis ve yemek deneyimi ile ilgili tüm serüven boyunca her ayrıntı titizlikle düşünülüyor. Amaç, insan algılarını teşvik etmek ve yemek deneyimini, lezzeti takdir etmekten duygusal angajmana kadar çok çeşitli seviyelerde etkilemektir.

 

Buna İngilizce’de “multi-sensorial experience” (çoklu-duyusal deneyim) deniyor. Bu alanda araştırmalar yapan az sayıdaki bilim insanlarından birisi Oxford Üniversitesi’nden Prof. Charles Spence. Profesörün üniversite dışında direktör olarak görev yürüttüğü Kitchen Theory isimli kuruluşun Şefi Jozef Youssef da, bu alanda 10 yıla yakın süredir akademik araştırmalar yapan bir aşçı.

 

Youssef, Kitchen Theory’nin bir parçası olan Chef’s Table’da, Prof. Charles Spence’le birlikte yaptığı araştırmalar sonucu elde ettiği bulguları misafirlerine deneyimleme imkanı sağlıyor. Bilimin, ustalığın ve sanatın bir araya geldiği Gastrofizik’in dünyadaki en iyi örneklerini sergileyen Şef Jozef Youssef, GASCONFAIR Konferanslar’ı kapsamında Türkiye’ye geliyor.

 

Konuşması için özel bir etkinlik alanı oluşturulacak olan Şef Jozef, katılımcılara unutulmaz bir deneyim yaşatacak. Ancak bu sunum için yalnızca 40 kişilik yer bulunuyor.

 

Detaylı bilgi için www.gasconfair.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam