Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Şehir otellerinde Mart beklentisi

Aşı haberleriyle umut bulan ve gelişmeleri yakından takip eden turizm ve konaklama sektörü 2021 yılına hazırlanıyor.

Reklam
Şehir otellerinde Mart beklentisi
24 Aralık 2020 - 15:01
Reklam

Koronavirüs salgını nedeniyle kayıp yıl olarak kayıtlara geçen 2020’deki sıkıntılardan kaynaklı olarak iş, toplantı, etkinlik, düğün, gezi ve spor gibi turizm çeşitlerinden beslenen şehir otelleri yılın büyük bölümünde kapanmaya gitti.

Özellikle 2021 yılının ikinci yarısından itibaren seyahat hareketinin memnun edici derecede artmasını öngören şehir otelleri aşı çalışmalarıyla birlikte Nisan ayında seyahatlerin başlaması beklentisiyle açılış tarihlerini Mart ayına ayarlıyor.


Türkiye’nin 2020 yılı Ocak-Ekim arası otel doluluklarının 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 47 düşüşle yüzde 36 olduğunu belirtn Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, İstanbul’da yılın ilk 10 ayında doluluk oranının yüzde 50 düşüşle 38.1 olduğunu vurguladı.


Otellerin büyük çoğunluğunun kapalı olduğunu, bu oranların açık otellerin verilerinden oluştuğunu ve açık olan şehir otellerinin doluluk oranının yüzde 25-30 civarında olduğunu anlatan TÜROB Başkanı Eresin aşının gündeme gelmesiyle pozitif bir havanın esmeye başladığını, sektör olarak bugün itibariyle beklentilerinin yılın ikinci yarısından sonra yavaş yavaş tekrar işlerin açılmaya başlayacağı ve yukarı doğru grafiklerin oluşacağı yönünde olduğunu kaydetti.


Şehir otellerinde açılış Mart'ta


Şehir otellerinin koronavirüs salgını döneminde alınan önlemler kapsamında yaşanan seyahat kısıtlamalarından çok olumsuz etkilendiğini anlatan Türkiye Küçük Oteller Derneği Başkanı Ertan Ustaoğlu da aşı çalışmalarının sektörde bir umut ışığı yaktığını dile getirdi. Mart ayına kadar neler olacağını sektör olarak bekleyip göreceklerini söyleyen Ustaoğlu şöyle devam etti:

''Buna göre Nisanda bir hareketlenme başlar. Yılın ikinci yarısında ise tam bir toparlanma bekliyoruz. Mart ayına kadar, açık olmayan oteller, kapalı kalmaya devam edecektir. İstanbul’da küçük oteller yabancı turist ağırlıklı çalışıyor. Antalya ve İzmir de öyle. Ankara, Eskişehir gibi şehirler daha çok yerli turist ağırlıklıdır. Moral ve aşının etkisiyle yurt içi ve yurt dışından hareketi öngörüyoruz. Küçük oteller de payını alacaktır''

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum