Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Sektör sezon dışı talep hesabında

Sezonu koronavirüsün etkisinde geçiren turizm sektörü, sezonun uzamasıyla Eylül ayının Ağustos'tan daha iyi olması beklerken, sezonun kasıma kadar uzayabileceği öngörülüyor.

Sektör sezon dışı talep hesabında
17 Eylül 2020 - 05:41
Reklam

Sezonu koronavirüsün etkisinde geçiren turizm sektörü, sezonun uzamasıyla Eylül ayının Ağustos'tan daha iyi olması beklerken, sezonun kasıma kadar uzayabileceği öngörülüyor.

Koronavirüs salgınından dolayı darbe alan turizm sektöründe yaz sonuna doğru hareketin artması sezonu uzatırken Ağustos ayında yoğunlaşan talep Eylüle kaydı. Ağustos ayında kapıları açan Rusya'da turistler Türkiye’ye gelmeye devam ederse, normalde Akdeniz’de Ekim ayında biten sezon Kasım, Aralık aylarına kadar uzayabilecek.

Reklam

Bu yıl yüzde 50 civarında açılabilen konaklama tesisleri, İngiltere, Ukrayna gibi ülkelerden de gelen talebin yeterli olup olmadığına karar vermek için ekim ayını beklerken genelde yazın bitmesiyle kapanan Ege Bölgesi, bu yıl sezonu Ekim ayına sarkıttı. Bu yaz turizm sezonunun ancak Haziran ayında kısmen hareketlendiğini hatırlatan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Temmuz ve Ağustos aylarında kıyı bölgelerde açık olan otellerde hem yerli tatilci hem de turist girişleri ile doluluk ortalaması yüzde 40-50’lerde gerçekleştiğini belirtti. Koronavirüs vaka sayılarında yaşanan artıştan dolayı sonbahara yönelik beklentilerin olumsuz etkilendiğini ifade eden Eresin, açık olan bazı otellerin yıl sonuna kadar faaliyetlerine yine ara vermeye başladığını belirtti.

Eylülde yerli-yabancı oranı tersine döndü

Pandeminin etkisiyle yaz aylarının yerli turist ağırlığıyla geçtiğini hatırlatırken; eylülde yüzde 80 yerli, yüzde 20 yabancı turist oranının tersine dönmeye başladığını söyleyen Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler “İngiltere, Rusya ile Polonya ve Romanya olmak üzere Orta Avrupa’da yüksek talep var. Türkiye’nin ‘güvenli turizm’ uygulamaları ile Avrupa’da en hijyenik tatil ortamını sunduğu çok iyi anlaşıldı. Tedbirleri elden bırakmadan kurallara uyarsak, hem sosyal hayatta, hem de ekonomide iyi dönüşler almaya devam ederiz” diye konuştu.

Reklam

Sezonun karnesi için ekimi bekliyoruz

Rusya’dan ve Almanya’dan gelen misafirlerin Güvenli Turizm’le ağırlandığını belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı ise ''Sezonun karnesini çıkarmak için Eylül sonunu beklemek gerekiyor. Sezonun uzayıp uzamayacağını görmek ise Ekim ayını bulacak gibi. Bu şartlarda doğru değerlendirmeleri yapmak daha uygun olacak” ifadelerini kullandı.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam