Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Sektör temsilcileri: ''Paniğe gerek yok, Türkiye'nin turizm hedefini Çin belirlemiyor''

Tüm dünyayı sarsan koronavirüsü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan turizm sektör temsilcileri, şu an için rezervasyonlarda iptallerin görüldüğünü ancak panik yapılacak bir durum olmadığını belirtiyor.

  • Reklam
Sektör temsilcileri: ''Paniğe gerek yok, Türkiye'nin turizm hedefini Çin belirlemiyor''
30 Ocak 2020 - 08:40
Reklam

Tüm dünyayı sarsan koronavirüsü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan turizm sektör temsilcileri, şu an için rezervasyonlarda iptallerin görüldüğünü ancak panik yapılacak bir durum olmadığını belirtiyor. Çin pazarında yaşanan kaybın turizm sektörünün 2020 hedeflerini etkilemeyeceğini işaret eden yetkililer, açığın başka pazarlarla kapanabileceğini savunuyor.

 

Geçtiğimiz günlerde Çin’in Vuhan kentinden çıkan koronavirüsü tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Çin Yeni Yılı olmasından dolayı milyonlarca vatandaşın dünyanın farklı noktalarına tatile gitmesi, virüsün farklı coğrafyalarda görülmesine sebep oldu. 

 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye turizm sektör temsilcileri, şu an için rezervasyonlarda bir durağanlık ve belli miktarlarda iptallerin görüldüğünü, ancak panik yaratılacak bir durum olmadığı görüşünde. Türkiye’nin turizmde 2020 hedeflerini sadece Çin’de yaşanan iptallerle etkilemeyeceğini savunan yetkililer, turizm sektörünün pazar çeşitliliği yüksek bir destinayon olduğuna dikkati çekiyor. Temsilciler, yaşanan kaybın telafi edilebileceğini belirtiyor. Tüm dünyada 200 milyon turistin ağırlandığı Çin'den geçen yıl Türkiye’ye 400 bini aşkın ziyaretçi gelmişti.

 

Yaşanan durumun bütün dünyayı ilgilendiren bir sağlık problemi olduğuna işaret eden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır yaşanan rezervasyon iptalleriyle ilgili şu an belli bir sayı vermek için çok erken olduğunu kaydederek, “1 Mayıs'ta da gelecek olan misafirlerimiz var eylülde de. Şu anda rezervasyonlarda bir durağanlık yaşanabilir. Daha önce bu kuş ve domuz griplerinde de yaşanmıştı. Bu noktada sadece Türk turizmi etkilenecek diye bir cümle kurmak yanlış olur. Çin dışında diğer pazarlarda 2020 yılsonu için çift haneli büyüme beklentisi içerisindeyiz” diye konuştu.

 

Bölgenin pazar çeşitliliğinin fazla olması nedeniyle avantajlı durumda olduğunu söyleyen Kapadokya’da faaliyet gösteren turizm sektör temsilcileri Çin pazarındaki eksilmenin başka bir pazarla kapatılamayacağına vurgu yapıyor. Kapadokya'da faaliyet gösteren sektör temsilcileri “Bu konuda sağlık durumunu daha çok önemsiyoruz. Umarım bu noktada çözüm süreci bir an evvel gerçekleşir, öncelikle hastalar sağlığına kavuşur. Zamanlama olarak da 30-40 gün içinde düzelmeler başlar, diye düşünüyoruz” açıklamasında bulundular.

 

Diğer taraftan Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafından yapılan açıklamada, Rusya’da vatandaşların Çin’de yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle bu ülkedeki tatil planlarında değişikliğe gittiği belirtildi. Türkiye ve İtalya gibi ülkelerin, Rus vatandaşlarının Çin yerine en çok tercih ettiği tatil noktalarından olduğuna işaret edilen açıklamada, Tayland, Vietnam, Küba ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de (BAE) tercih edilen diğer ülkeler arasında yer aldığı bildirildi. Rus tur operatörleri, Çin’deki Hainan adalarına yönelik tur satışlarını 25 Ocak’ta durdurmuştu. Öte yandan, BAE Sağlık Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, ülkede ilk kez yeni tip koronavirüs vakasının tespit edildiği belirtilmişti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum