Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Sektörün üzerindeki baskı artıyor! Konaklamada zam kapıda

Ensflasyonist baskı ve döviz kurlarının yeterince artmaması nedeniyle turizm sektörü üzerindeki baskıların arttığını belirten POYD eski Başkanı Ali Kızıldağ, zam yapmanın artık kaçınılmaz bir hale geldiğini söyledi.

  • Reklam
Sektörün üzerindeki baskı artıyor! Konaklamada zam kapıda
02 Ocak 2020 - 08:41
Reklam

Ensflasyonist baskı ve döviz kurlarının yeterince artmaması nedeniyle turizm sektörü üzerindeki baskıların arttığını belirten POYD eski Başkanı Ali Kızıldağ, zam yapmanın artık kaçınılmaz bir hale geldiğini söyledi.Akdeniz Manşet Gazetesi’nin haberine göre, enflasyonist baskı ve döviz kurlarındaki artışın yeterli olmaması nedeniyle turizm sektörünün ciddi bir baskı altında olduğunu ve özellikle alkollü içeceklerdeki ÖTV ve yeni vergilerle konaklama sektörünün zorda kaldığına işaret eden  POYD eski Başkanı Ali Kızıldağ “Bize turist gönderen ülkelerde neredeyse sıfır enflasyon ya da yüzde 1-2'nin altında enflasyon var. Döviz bazlı fiyat artışlarını bu tüketiciye kabul ettirmek zor oluyor. Bizim ülkemizde enflasyon var desek de onlar bizde yok diyorlar. 500 Avro verdiğim pakete bir yıl sonra neden 600 Avro vereyim diyebiliyorlar. Bir denge bulmak lazım” dedi.


Ortalama dolulukları sürdürülebilir turizm projeleri ile artırıp talebi arzın üzerine taşıyarak fiyatların belli noktalara getirilebileceğini vurgulayan Kızıldağ, “Hala fiyat kalite dengesinde bizim ürünlerimiz çok kaliteli durumda. Bu fiyatlarla bu kalitede ürünleri dünyanın başka ülkelerinde alamazlar. Ancak imaj, algı sorunlarımız ve Türkiye'nin bir MAS Destinasyonu, ucuz bir destinasyon olarak bilinmesi, beklentilerin bu yönde gelişmesine neden oluyor. Bu tür artışları birden yapamıyoruz. Yatak arzını biraz düşürmek gerekiyor. Ciddi, ayağı yere basan politikalarla iyi noktalara gelebiliriz. 2020 yılı için oteller yüzde 15-20 arasında zam yapabilmeli. Enflasyon yüksek. Bir de dövizdeki yetersiz artış aradaki farkı artık kapatamıyor. 2019’da dövizde çok yüksek artış olmadı, 2020'de de olmayacak. Bu da sektörde maliyet baskısını artırıyor. Ciddi bir yıpranma ile karşı karşıya kalan tesisler artı bir finansman yaratmalı ki tesisler yenilenebilsin” diye konuştu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum