Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Seyahat acentalarından tur araçlarındaki kişi kısıtlamasının kaldırılması talebi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz BTK Başkanı Volkan Kantarcı, turistik tur araçlarında yüzde 50 kapasite sınırlamasının kaldırılmasını talep ettiklerini söyledi.

Seyahat acentalarından tur araçlarındaki kişi kısıtlamasının kaldırılması talebi
20 Haziran 2020 - 15:57
Reklam

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz BTK Başkanı Volkan Kantarcı, turistik tur araçlarında yüzde 50 kapasite sınırlamasının kaldırılmasını talep ettiklerini söyledi.

 

Konuyla ilgili olarak TÜRSAB Doğu Karadeniz Yönetim Kurulu adına değerlendirmede bulunan BTK Başkanı Volkan Kantarcı, Covid-19 sebebiyle zor duruma düşen turizm sektörünün haklı talebine duyarsız kalınmayacağını düşündüklerini söyledi.

 

Devam etmekte olan uygulamaya göre, araçların koltuk sayısının yüzde 50 kapasitesi kadar yolcu taşıyabilme uygulamasının ağırlıklı olarak yaz döneminde turizm hareketliliğinin olduğu bölgelerde, Covid-19 sebebiyle aylardır işleri durmuş ve zor dönem geçiren TÜRSAB üyesi seyahat acentaları için olumsuz etki yapacağının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Kantarcı, iç turizm hareketliliğinin başladığı bu günlerde her türlü sağlık tedbirleri alınarak, ilk aşamada günübirlik turlarda, sonrasında ise tüm tur programlarında yüzde 50 kapasitenin kaldırılmasını talep ettiklerini söyledi.

 

Uygulamanın düzenlenmesinin seyahat acentaları için oldukça faydalı olacağını söyleyen Kantarcı şöyle devam etti:

 

''Örneklemek gerekirse; Trabzon-Uzungöl hattında çalışmakta olan 29 kişilik bir toplu taşıma aracı 29 yolcu ile Uzungöl'e gidebiliyorken, TÜRSAB üyesi seyahat acentaları aynı bölgeye düzenlediği turlarında 29 koltuklu tur aracıyla 14 kişiyle hizmet verebilmektedir. Covid-19 sebebiyle zor duruma düşen turizm sektörümüzün bu haklı talebine Bakanlarımızın duyarsız kalmayacağını düşünmekteyiz" 

 

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliğine 1 Haziran 2020 tarihinde gönderilen genelgeyle, şehir içi çalışan toplu taşıma araçlarında ve personel servislerinde araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edileceği yönündeki talimatı yürürlükten kaldırılmıştı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum