Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Seyahat acentalarının İstanbul Havalimanı'nda yolcu karşılamasına yasak!

İstanbul Havalimanı işletmecisi IGA tarafından TÜRSAB'a gönderilen yazıya göre acentalar, 1 Ocak 2020'den itibaren yolcularını gümrüklü salon çıkış kapısı önünde karşılayamayacak.

Seyahat acentalarının İstanbul Havalimanı'nda yolcu karşılamasına yasak!
30 Aralık 2019 - 21:30
Reklam

Türkiye Setahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) üyesi seyahat acentaları kendi araçları ile İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanlarına TÜRSAB Araç Kartı olduğu halde giremezken, bu kez acentaların terminale girerek yolcu karşılamalarına 1 Ocak 2020 itibarıyla yasak geldi.

 

İstanbul Havalimanı işletmecisi IGA tarafından TÜRSAB'a gönderilen yazıya göre acentalar, 1 Ocak 2020'den itibaren yolcularını gümrüklü salon çıkış kapısı önünde karşılayamayacak.

 

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA tarafından TÜRSAB'a gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

''Terminal Gelen Yolcu katı gümrüklü salon çıkış kapısı önünde karşılama alanına, yolcu yakınları dışında karşılama amacıyla gelerek elinde karşılayacağı kişilerin ismi, firma adı, numarası vb gibi pankart, döviz vb gibi materyalleri bulunduran veya asan kişilerin bahse konu alana alınmayarak terminal dışına alınması ya da İGA Meeting Lounge alanına yönlendirilmesi uygun görülmüştür. İGA Meetin Lounge, Türkiye'nin ilk giriş kapısında Türkiye imajına katkı sağlamak maksadıyla misafirlerini karşılamak isteyen karşılayıcıların, konforlu ve kargaşa olmayacak şekilde misafirleri ile buluşmalarına olanak sağlayan buluşma noktasıdır.''


İGA’nın güvenlik mazereti ile ileri sürdüğü “19.12.2019 tarih ve 2019/16 sayılı İstanbul Havalimanı güvenlik komisyonu toplantısında alınan karar” diyerek gönderdiği yazının v uygulamanın acentalara zorla dayatmasının sektörde kargaşa yaratacağını belirten seyahat acentaları “Duyduğumuza göre İGA turist başına sanki ayak bastı bedeli gibi 3-5 Euro arasında hizmet bedeli almayı planlamış. İGA İstanbul Havalimanı için verdiği 10 milyan Euro’yu çıkarmak için bu kez seyahat acentalarını gözüne kestirdi. Bu konuda TÜRSAB’ın gerekli girişimi yaparak devreye girmesini bekliyoruz” dediler.İGA tarafından TÜRSAB’A gönderilen ve TÜRSAB'IN acentalara yaptığı duyuru şu şekildi:


İstanbul Havalimanı IGA Meeting Lounge Kullanımı Hakkında Duyuru

''İGA tarafından Birliğimize ulaştırılan, İstanbul Havalimanı karşılama noktasında 31.12.2019 tarihi itibariyle başlatılacak olan uygulamaya ilişkin bilgilendirmeyi arz ederiz.19.12.2019 tarih ve 2019/16 sayılı İstanbul Havalimanı güvenlik komisyonu toplantısında alınan “Terminal Gelen Yolcu Katı gümrüklü salon çıkış kapısı önünde karşılama alanına, yolcu yakınları dışında, karşılama amacıyla gelerek elinde karşılayacağı kişilerin ismi, firma adı, numarası vb. pankart, döviz vb. bulunduran veya asan kişilerin bahse konu alana alınmayarak terminal dışına alınması ya da İGA Meeting Lounge alanına yönlendirilmesi uygun görülmüştür”, karara istinaden İGA Meeting Lounge alanının kullanımına ilişkin tarafımızdan hazırlanmış bilgilendirme dosyasını ekte dikkatinize sunarız. ''

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum