• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Seyahatlerde en çok neye para harcıyoruz, nerede konaklıyoruz? İşte cevabı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Türkiye'de seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam harcama tutarları açıklandı.

  • Reklam
Seyahatlerde en çok neye para harcıyoruz, nerede konaklıyoruz? İşte cevabı
07 Kasım 2019 - 09:28
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafındanTürkiye'de seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam harcama tutarları açıklandı.

 

Türkiye'de seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde, ikinci çeyrekte yaptıkları toplam seyahat sayısı, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2.7 artarken, seyahat harcamaları yüzde 45.8 yükseldi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Hanehalkı Yurtiçi Turizm istatistikleri verilerinden derlenen bilgilere göre, Nisan, Mayıs, Haziran aylarından oluşan yılın ikinci çeyreğinde, yurt içinde ikamet eden 15 milyon 697 bin kişi toplam 19 milyon 324 bin seyahate çıktı ve bu dönemdeki seyahat harcamaları, kişi başına ortalama 556 lira ile toplam 10 milyar 744 milyon 960 bin liraya yükseldi.

TÜİK verilerine göre, seyahate çıkış nedenlerinde ilk sırayı yüzde 64.9 ile yakınları ziyaret etmek yer alırken, ikinci sırayı yüzde 26.6 ile gezi, eğlence, tatil ve üçüncü sırayı da yüzde 3.4 ile sağlık aldı. Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 95 milyon 253 bin geceleme sayısı ile en çok arkadaş, akraba evinde kalmaya devam ederken konaklama türlerine göre geceleme sayısında ikinci sırada 14 milyon 979 bin geceleme ile kendi evi yer aldı. TÜİK verilerine göre otel, 9 milyon 408 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı.

Seyahat harcamalarındaki veriler incelendiği zaman, kişisel veya paket tur harcamalarının ön plana çıktığı görülürken, bu harcamaların yüzde 92.7'sine karşılık gelen 9 milyar 962 milyon lirasını kişisel harcamalar, yüzde 7.3'üne karşılık gelen 781 milyon lirasını da paket tur harcamaları oluşturdu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum