Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Seyahatlerde yeni dönem! Pasaport yerine cep telefonu

Yurt dışı seyahatlerde sürekli yanınızda bulundurmak zorunda olduğunuz pasaportlarınızı kaldırmaya hazır olun.

Reklam
Seyahatlerde yeni dönem! Pasaport yerine cep telefonu
01 Nisan 2020 - 23:12
Reklam

Yurt dışı seyahatlerde sürekli yanınızda bulundurmak zorunda olduğunuz pasaportlarınızı kaldırmaya hazır olun.

 

Traveller Digital Identity adı verilen pasaport yerine geçen uluslararası yolcu kimliği olarak kullanabileceğiniz dijital bir program olan yeni sistem ile artık pasaportsuz seyahat edebileceksiniz. Kanada ve Hollanda arasından kullanılmaya başlanan TDI isimli dijital sistem, başarı durumuna göre tüm ülkelerde kullanılması zorunlu hale gelecek bir uygulama olacak.

 

Kanada ve Hollanda arasında pilot uygulama olarak kullanılmaya başlanan TDİ uygulaması ile seyahat edecek olan yolcular pasaport taşımaktan kurtuldukları gibi, pasaport göstermek yerine artık cep telefonlarında sakladıkları kimliklerini pasaport kontrol noktalarına göstererek geçebilecekler.

 

Halaalanlarında oluşan yoğun yolcu trafiğine de çözüm olacağı düşünülen TDİ uygulaması ile pasaport muhafaza etme, pasaport kaybetme, yırtılma gibi sorunların önüne de geçilecek. Dijital bir uygulama olan Traveller Digital Identity ile pasaport ve kimlik sahteciliğinin önüne geçilirken, ayrıca yasa dışı suçların da ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

 

Pilot bölge olarak seçilen Kanada ve Hollanda havalimanlarından seyahat etmek isteyen yolcular mikro çipli kimlik ve pasaport yerine telefonlarını bir barkod okuyucusuna okutarak yolculuk yapabilecekler. Barkod aracılığı ile okutulan bilgiler sadece sınır yetkilileri ve pasaport yetkililerinin erişebileceği şekilde saklanıyor. Bu durum kişisel verilerin korunması için de avantaj oluşturuyor.

 

Şimdilik sadece pşlot bölge olarak seçilen Kanada ve Hollanda arası uçuşlar için uygulanacak olan Traveller Digital Identity 2020 Nisan ayına kadar test edilmeye devam edilecek. Pilot bölge olarak seçilen iki ülke arasındaki geçişlerde yakalanacak başarı durumuna göre, eksikliklerin giderilmesi için 2020 yılının sonuna kadar revize düzeltmeler yapılacak. TDI uygulaması 2021 yılı Ocak ayından itibaren tüm havalimanlarında kullanılacak.

 

Belirli bir süre hem pasaportunuzu hem de telefonunuz aracılığı ile Traveller Digital Identity kullanabileceksiniz. Geçiş dönemi sonrasında ise sadece TDI kullanarak yurt dışı seyahatlerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum