Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Sınır kapısı açıldı, İranlı turist akınıyla otel dolulukları yüzde 90 oldu

Van'ın İran'a açılan ve koronavirüs salgını nedeniyle uzun süre kapalı kalan ancak Türkiye tarafından 17 Mayıs'ta geçişlere açılan Kapıköy Kapısı'nda, İran tarafının da kapılarını açmasıyla turist geçişleri yoğunluk kazandı.

  • Reklam
Sınır kapısı açıldı, İranlı turist akınıyla otel dolulukları yüzde 90 oldu
16 Ekim 2021 - 22:16
Reklam
Koronavirüs tedbirleri kapsamında 24 Mart 2020’de araç ile yaya geçişlerine kapatılan Kapıköy Gümrük Kapısı, 17 Mayıs’ta araç ve yaya trafiğine açıldı. Ancak İran tarafından artan vakalar nedeniyle 16 Eylül’de kısmi açılan sınır kapısı, 9 Ekim’de ise İran tarafının da açmasıyla tamamen geçişlere açıldı.

72 saat içinde alınan PCR negatif test sonucu ile sınır kapısından kalabalık kafileler halinde giriş yapan İranlı turistlerin gelişi, koronavirüs salgıından dolayı alınan tedbirler kapsamında getirilen kısıtlamalar nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan esnafı sevindirirken gelen turistler, kentin tarihi ve turistik yerlerini gezip, giyim malzemesi satan mağazalarda alışveriş yapıyor.


İranlı turistlerin gelişinin kentin ekonomisini canlandırdığını, özellikle pandemi sürecinde yüzde 20 olan otellerdeki doluluk oranının yüzde 90’lara yükseldiğini söyleyen Van Otelciler ve Turizmciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yüksel yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''İranlı turistlerin gelişi kentin ekonomisine canlılık getirdi. Yüzde 100 dolu olan otellerimiz var. Bu da Van esnafımız için sevindirici bir durum. Çünkü İranlılar sadece turizm ve tatil için gelmiyor, aynı zamanda alışveriş için de geliyor. Bu bize bayram sevinci yaşattı.''
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum