• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Son 30 yılın en ölümcül uçak kazası! En az 68 kişi hayatını kaybetti

Meydana gelen uçak kazasında en az 68 yolcunun hayatını kaybettiği bildirildi.

  • Reklam
Son 30 yılın en ölümcül uçak kazası! En az 68 kişi hayatını kaybetti
15 Ocak 2023 - 19:54
Reklam
Reklam
Nepal'de Başkent Katmandu'dan Pokhara'ya gitmek üzere 68 yolcu ve 4 kişilik mürettebatı ile havalanan Yeti Hava Yolları'na ait ATR 72 tipi yolcu uçağı, ülkenin merkezindeki Pokhara bölgesindeki Seti Nehri Vadisi yakınında düştü.

Devlet televizyonunun yayımladığı görüntülerde, Himalaya Dağları'nın eteğindeki sarp bölgede uçaktan alev ve duman çıktığı görülürken Başbakan Pushpa Kamal Dahal, güvenlik güçlerinden ve halktan bölgedeki kurtarma çalışmalarına destek olmalarını istedi. Bir polis yetkilisi yaptığı açıklamada 31 cesedi hastaneye gönderdiklerini ve halen 33 cesedi geçitten çıkardıklarını, kurtarma görevlilerinin turistik kasabanın havaalanı yakınındaki iki tepe arasındaki geçitte bulunan bölgeye ulaşmakta güçlük çektiğini söyledi.


Meydana gelen feci kaza ile ilgili olarak Nepal Sivil Havacılık Teşkilatı tarafından yapılan yazılı açıklamada, uçaktaki yabancı uyrukluların arasında 5 Hindistan, 4 Rusya ve 2 Güney Korelinin yanı sıra İrlanda, Avustralya, Arjantin ve Fransa vatandaşlarının yer aldığı ayrıca yolcular arasında 2 bebeğin de bulunduğu bilgisi paylaşıldı.


Everest dahil dünyanın en yüksek 14 dağından sekizine ev sahipliği yapan ve ani hava değişikliklerinin tehlikeli koşullara yol açabildiği Nepal'de 2000 yılından bu yana uçak ya da helikopter kazalarında en az 309 kişi hayatını kaybetti. Avrupa Birliği, güvenlik endişelerini gerekçe göstererek 2013'ten bu yana Nepalli havayolu şirketlerine hava sahasını yasakladı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum