Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Sterilizasyon sertifikasında kriterler belli oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıklanan koronavirüs olmayan alanlara verilecek sterilizasyon sertifikasına ait kriterler belli oldu.

Sterilizasyon sertifikasında kriterler belli oldu
29 Nisan 2020 - 21:03
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıklanan koronavirüs olmayan alanlara verilecek sterilizasyon sertifikasına ait kriterler belli oldu.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve sektör örgütleri koronavirüs sonrası turizm tesislerinde uygulunacak sağlık ve hijyen protokolleri üzerinde çalışmalarını sürdürürken hazırlanan taslak metnin kısa süre içinde tamamlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.Bakan Ersoy'un açıklamarı doğrultusunda turizm sektörü Mayıs sonu itibariyle yeniden faaliyete geçmeye hazırlanırken, tesislerin koronavirüs sertifikası alabilmek için yerine getirmeleri gereken kriterler de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. İşletmelerde uygulanacak sosyal mesafe kuralından hijyen uygulamalarına, personele verilecek eğitimlerden genel alanların, odaların ve tuvaletlerin temizliğine misafir karşılamadan havuzlara ve SPA’lara kadar her alan için kriterlerin belirlendiği kontrol listesine göre tesislerin, maskesiz müşteriler için maske bulundurmak, misafirlerin ateşini ölçmek, acil durumlar için otel içinde karantina alanı oluşturmak gibi yükümlülükleri bulunacak.Sağlık Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, Dünya Sağlık Örgütü, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, TSE 13811 nolu Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemleri, HACCP ilkeleri, Ulusal ve Uluslararası Sağlık ve Turizm Sektörleri uygulama yönetmeliklerine dayanılarak hazırlannan ve 
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İşletme veya Yatırım Belgesi almış işletmeleri ve Bakanlık tarafından uygun görülecek işletmeleri kapsayacak olan sterilizasyon sertifikası değerlendirme formuna göre, çalışanların uyması gereken kurallara özellikle dikkat çekiliyor.

 

Çalışanlar arasında sosyal mesafe, personelin işe giriş ve çıkışlarda ateşinin ölçülmesi, işe giriş ve çıkışlarda koruyucu ekipman kullanılması, Covid-19’la ilgili uygulanacak eylem planı ile ilgili eğitim verilmesi gibi pek çok önlem yer alıyor.


Konaklama tesilerindeki odalar için belirlenen kriterlerine göre, odaların 12 saat boş bırakılması, temizlik görevlilerinin koruyucu kıyafet giymesi, odalarda tek kullanımlık eşyaların olması ve Covid-19 teşhisi konmuş misafirin odasının 72 saat boş tutulması ve misafirin kullandığı yatak örtüsü, çarşaf gibi malzemelerin ayrı bir ambalajla alınması gibi önlemler yer alıyor.

 

Mutfak çalışanları çalışma esnasında tek kullanımlık eldiven, önlük, cerrahi maske, bone ve galoş kullanmak zorunda. Mutfaklarda hem sterilizasyona önem verilecek hem de gıda temini ve üretimi aşamasında hazırlanan protokollere göre hareket edilecek.Açık büfelerde sosyal mesafe düzeni uygulanacak

 

Konaklama tesislerindeki tüm yeme içme ünitelerinin girişinde sosyal mesafeyi gösteren işaretler bulunacak. Servis görevlileri koruyucu ekipman kullanacak. Çay/kahve makinası, sebil, içecek makinası ve benzeri cihazlar ya kaldırılacak, ya bu cihazlardan servisi bir kişi yapacak ya da her kullanımdan sonra dezenfekte edilecek. Yemek masalarındaki tuz, baharat ve diğer gereçler tek kullanımlık olacak. Açık büfe uygulamasının sürdürülmesi durumunda, sosyal mesafe düzeni uygulanacak. Açık büfeden yiyeceklerin misafir tarafından alınması durumunda, büfede yer alan yiyeceklere misafirden nefes veya öksürük geçmesini engellemek üzere, büfedeki yiyeceklere sadece misafirin ellerinin girebileceği şeffaf koruyucu perdeleme yapılcak.

 

Toplantı salonlarında da personel çalışma esnasında koruyucu kıyafetler giyecek. Salon girişinde el dezenfektanı bulunacak. Sandalyeler arasında 80 cm mesafe bulunacak.

 

Yüzme havuzlarında personelin koruyucu kıyafet kullanması zorunlu olurken buralardaki oturma alanları ve şezlonglar sosyal mesafe kuralına gör dizayn edilecek. Havuz ve plaj çevresindeki duş ve tuvaletler düzenli aralıklarla dezenfekte edilecek.

 

İlgili haberi okumak için tıklayın : Turistik tesisler ve personel için sterilizasyon sertifikasında tarih belli oldu

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam