Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Termal otellerin sıkıntıları ve öneriler

Turizm sektöründeki çoğu kimse bu oteller hakkında internete bakmadan pek birşey bilmezler. Nasıl çalışırlar? Neler yapılır?

  • Reklam
Termal otellerin sıkıntıları ve öneriler
15 Eylül 2019 - 23:26
Reklam

Turizm Sektöründeki çoğu kimse bu oteller hakkında internete bakmadan pek birşey bilmezler. Termal otellere değinmemin asıl sebebi bu kulvardaki otellerin bilinçli ya da değil içine kapanık olmalarıdır.

 

Nasıl çalışırlar? Neler yapılır? Özellikle Anadolu halkı mesela Termal Otel’in ne iş yaptığını bilmez ama sıcak su ve ya daha çok ılıca dediğin zaman hmm buna Termal Otel mi diyorlarmış derler size.  

 

Termal otellerin de kendilerine göre çözümlenemeyen ciddi sıkıntıları var, bunu ben söylemiyorum, bu tip otellerde çalışan personel, yönetici arkadaşlarım söylüyor. Kısa bir araştırma yaptığınızda da bunun doğruluğunu rahatlıkla teyit edebiliyorsunuz. Öncelikle yönetici sıkıntısı çekmektedirler. Başlıca sebebi ise iş ilanlarından kaynaklı.

 

"Termal otel tecrübesi olan"  şeklinde başlayan ilanlarını, iş arayanların yüzde 80'i zaten direkt olarak es geçiyor. Dediğim gibi farklı bir kulvar ama iş aynı; otelcilik!. Daha da olmazsa Turizm Fakülteleri’ne ayrıca bir "Termal Otel" bölümü açılsın!...

 

Bir Termal Oteli'in Genel Müdürü, herhalde termal bölümlerinin nasıl kullanılması gerektiğini bizzat misafirlere (Ben Müşteri dememeyi tercih ediyorum) anlatmıyordur sanırım. Genel müdürün görevleri farklıdır ama bilmesi de gerekli mi? Elbette gerekli. Yani at'la deve değil! 2 hafta bilemedin 1 ay içinde gerekli bilgiyi edinecektir. Diğer taraftan bir operasyon müdürü veya Satış Pazarlama Müdürü aynı keza...

 

Ama siz ısrarla "Termal Otel Tecrübesi" ararsanız sonuç ne olur? Zorlanırsınız... Bu kulvarda yetişmiş Yönetici ve Personeli ancak yine bu kulvardaki diğer bir otelde bulabilirsiniz!. Yani Personel ve Yönetici avına çıkmanız gerekecek. 

 

Turizm otel sektörünün küçük bir bölümünü oluşturan Termal otellerin başka bir sıkıntısı da Turizm sektöründeki reklam ve tanıtım aktivitelerinin oldukça zayıf olmasıdır.

 

Doğrudur! Siz tüm web sitelerine sezon başında ilan ve satış vermişsiniz, bunun yanında oldukça hoş broşürler de hazırlamışsınızdır fakat o kadar da büyük bir sektör olmamanıza rağmen -birkaç işletme hariç- Turizmcilerin çoğu tarafından dahi adınız bilinmemektedir. Bu bir gerçektir ve bu karşı tarafın değil sizlerin sorunudur maalesef. Bu problemi çözmek durumundasınız!...

 

Öncelikle iyi birer Yönetici bulmanız gerek. Buradan kastım çalışanlarınızın kötü olduğu değil. Sadece "Termal Otel Tecrübesi" aramak zorunda olmadığınızdır. Bu şekilde yönetici yelpazeniz daha geniş olur ve alternatifleriniz çoğalır. Her profesyonel yönetici Termal bir otel tecrübesi olmasa da rahatlıkla otelinizi yönetebilir. Nasıl ki; Tatil köylerini, Şehir ve sahil otellerini ve de butik otelleri yönetebildiği gibi... Yani "Butik otel tecrübesi" ya da "Tatil köyü tecrübesi" iş ilanlarının olmaması gibi, sizin de "Termal Otel Tecrübesi" konusunda ısrarcı olmamanız sizin yararınıza olacaktır.

 

Termal Otel'de aranması gereken tecrübe daha çok alt kadrolarınızın size bu konuda cevap verip veremediğidir. Çalışanlarınıza gerekli özveriyi gösterip işletmenizde çalışmaya devam etmeleri için iyi nedenler sunarsanız bu çalışanlar süreç içerisinde kendilerini geliştirecek ve sizin de zaman zaman personel eğitimlerinizle daha da verimli eleman olacaklardır. Bu sayede her sezon "Termal Tecrübesi Olan" personel ya da yönetici aramak durumunda olmayacaksınız.

 

Diğeri ve bence en önemli konu ise işverenin bizzat işletmenin başına geçmesi, Genel Müdür değil de "işletme müdürü" arıyoruz demeleridir.

 

İşletmeyi açmış olabilirsiniz ama yöneticilik ve O işletme ile ilgili bilgileriniz yeterli değilse bu direkt olarak işletmeye yani size zarar verir. Sırf kontrolü elde tutmak adına Genel Müdür yerine işletme müdürü almamalısınız. Genel Müdür atadığınız kişinin de yetkilerini tırpanlayarak yöneticinizi yetkisiz ve etkisiz bırakacak durumlardan da sakınmanız gerek.

 

Örneğin; özel bir hastane açtınız diyelim. Burası benim, dolayısıyla Başhekim de ben olmalıyım diyebilir misiniz? derseniz eğer o hastaneye hasta gelir mi? Bu düşünceye maalesef özelikle küçük işletmelerde, şehir otellerinin çoğunda, bazı tatil köylerinde ve kurumsallaşmayı yük! olarak gören bazı işletmelerde sıkça rastlanmaktadır.

 

Doğrusu şu olmalı:

Büyük bir sermaye yatırıp işletmenizi açtınız. İşletmenin çalışması için sektördeki işletim kriterlerini izleyerek en doğrusunu yapmaktır. Öncelikle işin ehli yöneticilere güvenerek onlara gerekli olan yetkilerini vererek işe başlanmalı, iş ilanlarını daha çok kesime hitap edecek şekilde vermeli, diğer otellere kıyasla personel sirkülasyonunu engellemek için gerekli tedbirlerin alınması, işletmeyi satış konusunda sadece "Termal" olayına sıkıştırmamalı, işletmenin daha geniş bir misafir portföyüne yönelmesi açısından gereken çalışmaların titizlikle yapılması, ciddi bir Pazar araştırması yapılarak daha geniş kitlelere ulaşılması gerekir. Sadece, emeklilerin Termal ihtiyacını karşılamak ya da okulların kısa süren yaz tatilini bekleyerek çok kısır bir Pazar alanıyla çalışılmaması gerekir. Bir çoğunun böyle yapmadığını bildiğim gibi yapanların da sayısı pek az değil.

 

Açtığınız bir Termal otel eğer 2. 3. Yılına girmiş ama siz hala otelin işletilmesini tam manasıyla rayına oturtamamışsanız kesinlikle yönetimde sıkıntınız var demektir.

 

İşletmenizin hedeflenen bütçesi, beklenen kar marjı ya da doluluğunuz aslında tamamen sizin kendi işletmenize bakış açınız ve yönetim şeklinizle doğru orantılıdır. Kurumsallaşmaktan, yeni fikirleri denemekten çekinmeyin. Sonuçta bu işletmelere belli bir kar marjını hesaplayarak ciddi yatırımlar yaptınız. O halde "aklın yolu birdir" küçük hesaplara yenik düşerek hedeflerinizden olmayınız. Bir işletmenin en fazla bir sezonun yarısını kaybetme gibi bir lüksü olabilir, fazlası işletmenizi onarılması güç ve telafisi imansız maddi manevi zararlara uğratır.

 

Sezon başında 3 Termal otel için fizibilite ve bütçe çalışması yapmıştım, geçtiğimiz günlerde talep üzerine bir Termal otel için yine bütçe çalışması için küçük bir araştırma yaptım. Şunu söyleyebilirim ki; sezon başından bu zamana kadar gelişme değil gerileme kaydedilmişti.

 

“Bazı” yöneticilerin ve çalışanların kısacası ekibin niteliklerinin zayıf olması ve bu işletme sahiplerinin sadece “nasıl gelir elde ederim” noktasına kilitlenerek olup bitenlerin farkına varmaması sonucudur. Bu tip sorunların çözümü akılcı ve kalıcı tedbirlerle çözümlenebilir.

 

Kendimize şunu sormalıyız;

İşletmenin gelirlerini istikrarlı hale getirmek için mi çalışmalıyız? Yoksa sezonu kurtaralım yeter mi?

İbrahim İNAK

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum