Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TESK Başkanı Palandöken: ''Her şey dahil sistem kaldırılsın''

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konaklama dışında harcama yapan turisti kazanmak için her şey dahil sisteminden vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

  • Reklam
TESK Başkanı Palandöken: ''Her şey dahil sistem kaldırılsın''
05 Haziran 2019 - 11:40
Reklam

Konuyla ilgili olarak yazılı açıklama yapan Palandöken, tatil bölgelerinde konaklama tesislerinde uygulanan ve turisti otele bağlayan her şey dahil sisteminin esnafa zarar verdiğini ifade etti.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, konaklama dışında da harcama yapan, yüksek gelir grubundaki turistleri hedefleyen politikalar üzerinde çalışılacağını belirten Palandöken, "Konaklama dışında harcama yapan turisti kazanmak için her şey dahil sisteminden bir an önce vazgeçilmelidir. 2023'te 70 milyon turist, 70 milyar dolar turizm hedefine ulaşmak için öncelikle bu sisteme son verilmelidir." değerlendirmesinde bulundu.
 

Bu sistemin uygulandığı bölgelerde konaklayan turistlerin otele bağlı kaldıklarını ve neredeyse hiç dışarı çıkmayarak bulundukları çevreyi gezmedikleri gibi esnaftan da alışveriş yapmadıklarını vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:

 

''Turistler, her şey dahil olduğu için tek seferlik bir ödemeyle tatilini tek bir yerde geçiriyor. Bu da turistik bölgelerdeki esnafımızın kazancını azaltıyor. Bunun yanı sıra bazı tur rehberleri, ziyaretçilerin esnaftan alışveriş yapmalarını engelliyor ve yalnızca anlaşmalı oldukları yerlere yönlendiriyor. Bu tür haksız uygulamalarda bulunanlar da tespit edilmelidir."

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum