• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Thomas Cook'un iflası turizmi nasıl etkileyecek? Sektör profesyonelleri değerlendirdi

Her yıl Türkiye'ye binlerce turist getiren Thomas Cook'un iflasının Türk turizmine olumsuz etkilerinin olması bekleniyor.

  • Reklam
Thomas Cook'un iflası turizmi nasıl etkileyecek? Sektör profesyonelleri değerlendirdi
23 Eylül 2019 - 11:29
Reklam

Her yıl Türkiye'ye binlerce turist getiren Thomas Cook'un iflasının Türk turizmine olumsuz etkilerinin olması bekleniyor.

 

Dünyanın ilk seyahat acentası olan İngiliz Thomas Cook'un 2.1 milyar dolarlık borcunu yönetememesi sonucunda resmen batmasının Türkiye’de turizme olumsuz etkilerinin olması bekleniyor.

 

Mübaerra Ersin: Panik havası oluşturmaya gerek yok

İflasın özellikle Güney Ege ve Antalya otelleri için olumsuz etkisi olacağını söyleyen Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin ''Thomas Cook'un buralara charter uçuşları var ve bu bölgelerde daha yoğun konaklama yapıyorlardı. İflas sonrasında tüm bölgelerdeki kış operasyonları da olumsuz etkilenecektir. Thomas Cook charter'larını kullananarak golf turizmi için gelen turistler oldukça fazla. Ancak panik havası oluşturmaya da gerek olmadığını düşünüyoruz. Sakin olmakta fayda var.” açıklamasında bulundu.

 

Türkiye'de yaklaşık 45 bin civarında Thomas Cook misafiri olduğunu ve otellerin sorunsuz şekilde misafirlerini ağırlamaya devam ettiğini söyleyen Eresin ''Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da belirttiği gibi İngiliz turistlerin tüm ödemeleri ATOL, yani İngiliz Kamu Otoritesi'nin güvencesinde. Bu güvence halihazırda tatilde olup da ülkesine dönecek olanları kapsıyor. Yani paket turlarda uçak ve konaklama ücretleri ATOL tarafından koruma altında ve zaman içinde ödenecektir. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da alacaklı oteller için kredi desteği çalışması var. Dolayısıyla üye otellerimiz misafirlerini ağırlamaya devam ediyor olacak ve misafirlerden ödeme istemeyeceklerdir. Biz de süreci yakından takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Osman Ayık: Türkiye ciddi turist kaybı yaşayacaktır

Thomas Cook’tan diğer acentalara ne kadar turist kayacağına bağlı olarak Türkiye’nin yıllık 600-700 bin turist kaybı yaşayabileceğini; ayrıca özellikle Muğla, Dalaman ve Fethiye’de kaderi Thomas Cook’a olan 30-40 odalı otellerin olduğunu söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık yüz binlerce pound alacağı olan bu tür küçük otellerin süreçten ciddi anlamda zarar göreceğini ve çok zor durumda kalabileceğini belirtti.

 

Bülent Bülbüloğlu: İflasın turizme çok ağır etkileri olacağı kesin

İflas kararının turizme çok ağır bir etkisi olacağının kesin olduğunu söyleyen Güney Ege Otelciler Birliği (GETOB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu “Kuşadası’ndan Alanya’ya kadar yıkıcı etkileri olacağını düşünüyorum. En çok da İngiliz turistlerin yoğun olarak geldiği Marmaris’in ciddi anlamda etkileneceğini düşünüyorum. Bu iflasın etkilerini 5-6 sene atlatamayız. Çünkü Thomas Cook İngiltere’de en büyük oyuncuydu.” dedi.

 

Bu durumun otellere mal tedarik eden şirketleri de etkileyeceğini söyleyen Bülbüloğlu ''İlk yapmamız gereken içerideki müşteriyi sağ salim ülkelerine göndermek. Operasyonlarının yüzde 35’i Türkiye olan ve 1 milyondan fazla müşteri getiren bir şirketten bahsediyoruz. Bu boşluk zor dolar.” ifadelerini kullandı.

 

Mehmet İşler: Yaşananlar turizm için afet.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Thomas Cook'un 2011 yılında da aynı durum ile karşı karşıya kaldığını, fakat o dönem İngiliz Hükümeti'nin şirketi kurtardığını hatırlatarak, bugün yaşananların sinyalinin geçmişte verildiğini kaydetti.

 

Thomas Cook'un boşluğunu dijital platformların doldurmasını beklediklerini söyleyen ETİK Başkanı İşler ''Gelen turist sayısında bir takım daralmanın yaşanma ihtimali bulunuyor. Yaşananlar sektörde etkisini 3 yıl boyunca hissettirir. Yaşananlar turizm sektörü için bir afet niteliğinde. Doğal afetler sonucu tarımda yaşanan olumsuzlara yaklaşıldığı gibi bu konuya bakılmalı. Sorunların çözümü için kriz masası kurulmalı ve bu kriz masasında Bakan Bey, İngiltere Büyükelçisi ve turizm sektörü yetkilileri olmalı" diye konuştu.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında Thomas Cook İngiltere’nin faaliyetlerinden zarar görebilecek işletmeler için üzerinde çalışılan “kredi destek paketinin” en kısa sürede hayata geçirileceği de ifade edildi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum