Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Toparlanmaya çalışan turizm sektörüne bir darbe de Omicron'dan

Yaklaşık iki yıldır büyük kayıplar yaşayan turizm sektörü yaralarını yeni yeni sarmaya başlamışken Omicron varyantı nedeniyle yeniden devreye sokulmaya başlanan seyahat kısıtlamaları ile yeniden darbe yedi.

  • Reklam
Toparlanmaya çalışan turizm sektörüne bir darbe de Omicron'dan
01 Aralık 2021 - 12:42
Reklam
Birçok ülke yabancı ülke vatandaşlarına sınırlarını kapatırken havayolu şirketleri, farklı ülkelerin turistik şehirlerinden Alplerdeki kayak merkezleri gibi kış döneminin gözde turizm noktalarını kapsayan yeni bir kısıtlama dalgasının son iki yıldaki kadar aksamaya neden olmamasını ümit ediyor.

Tatil planları yapanlar da yeni açıklanan önlemleri takip etmeye çalışırken yurt dışından gelen yabancılara uygulanan kısıtlamayı ay başında gevşeten Amerika Birleşik Devletleri 8 Afrika ülkesinden gelenlere kapılarını tekrar kapattı. Omicron varyantının çıkış noktası henüz bilinmezken ilk defa Güney Afrikalı bilim insanları tarafında tespit edilmesi üzerine bir çok ülke o bölgeden gelen yolculara kapılarını kapattı.


Varyantın daha bulaşıcı veya tehlikeli olup olmadığı henüz bilinmiyor fakat önceki dalgalara tepki vermekte geç kalan hükümetler bu defa işi sıkı tutmayı tercih ediyor. Dünya Sağlık Örgütü ise seyahat yasaklarının yayılmayı önlemeye çok az etkisi olduğunu ve insanlar üzerinde büyük baskılara yol açtığını belirtiyor.


Yeni önlemlerin ve seyahat kısıtlamalarının kış rezervasyonlarını olumsuz etkilemeye başladığını açıklayan EasyJet yöneticisi Johan Lundgren zararın şimdilik önceki dalgalar kadar yüksek olmadığını belirtirken her yeni varyantla birlikte rezervasyonlarda düşüş yaşandığını fakat salgının yavaşlaması ile rezervasyonların tekrar yükseldiğini vurguladı.


Omicron varyantı ile ilgili endişelerin artmasının ardından Japonya havayolu şirketlerinden Aralık ayı sonuna kadar yeni rezervasyon almamalarını istenirken sektöre temsilcileri hükümetlerin sert kararlar almadan önce Omicron hakkında daha fazla bilgi elde edilmesinin beklenebileceğini savunsa da bunun zor bir karar olduğunu kabul ediyorlar.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum