Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Toplu iflasların beklendiği Rusya'da Türk tur operatörleri tekelleşecek!

Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'da koronavirüs salgınından en büyük darbeyi yiyen turizm sektörü için kötümserlik gittikçe daha da derinleşiyor.

Reklam
Toplu iflasların beklendiği Rusya'da Türk tur operatörleri tekelleşecek!
06 Aralık 2020 - 16:05
Reklam
Yaz sezonunun ardından, ikinci dalga ile yılbaşı sezonunun da kaybedileceğinin anlaşılması, Rusya turizm sektöründe yakında toplu iflasların başlayabileceği yorumlarını güçlendirdi.

Rus turizm sektörünün etkili yayın organlarından Tourprom’da yer alan bir haber analizde, şu ana kadar fazla gürültü yapılmasa bile piyasayı çok sayıda tur operatörünün terk etmeye başladığı belirtilidi ve uzmanların yılbaşından sonra bir kriz öngördüğü vurgulandı. Bu durumun Türk tur operatörerinin Rusya'da oligopol piyasa kurmasına (Oligopol piyasası, genelde 2, 3 veya 4 oyuncunun hakimiyetinde şekillenen piyasa) neden olabileceği iddia edildi.


Rusya'da özellikle Şubat ile Nisan arasında tur operatörlerinin yasal olarak turist yardım fonuna para vermeleri ve finansal garanti için sigorta harcamaları yapmaları gereken dönemde parasızlıktan bunu yapanmayacakları ve çoğunun piyasadan çekilmek zorunda kalacağı belirtilirken Avrupa’da devlet desteklerinin arttığı dönemde Rusya’da durumun gittikçe kötüleştiği vurgulanan analizde, Rusya'da sektöre güven verecek hiçbir destek olamdığı, Rusya turizm pazarının hızla küçülmesiyle birlikte küçük ve orta ölçekli işletmelerin iflas etmeye devam ettiğine vurgu yapıldı.


11 ay içinde, Federal Tur Operatörleri sicilinden, yurt dışında tur satışı yapan 229 turizm şirketinin silindiğine dikkat çekilen analizde bu iflas dalgasının 2020 Şubat ayında, daha koronavirüs salgını başlamadan 81 şirketle başladığı yani pandemiden önce zaten durum kötüleşmeye başladığına vurgu yapıldı. 2020'nin ilk çeyreğinde 174 tur acentasının kapandığı, Kasım ayı sonunda 437 şirketin faal kaldığı belirtilirken 5 yıl önce bu listede yaklaşık 2,5 bin acenta bulunuyordu. 


Tourprom’da yer alan bir haber analiz şöyle devam ediyor:


''4 Aralık 2020 itibarıyla Rosturizm sicilinde sadece 434 tur operatörü var. 4 yıl önce bu sayı 2 bin 200 idi. Şimdi geriye, bu 434 şirketten kaçının önümüzdeki yaza kadar ayakta kalacağını ve Rusya turizm pazarında birkaç Türk tur operatörünün oligopolünün ortaya çıkıp çıkmayacağını bekleyip görmek kalıyor. Bir oligopolün, son derece az sayıda şirketin hakim olduğu, rekabetsiz bir tür piyasa yapısı olduğunu hatırlayın. Başka bir deyişle oligopol, doğasında var olan yüksek fiyatları ile bir tür tekeldir.”

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum