Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TTGA Yönetim Kurulu üyesi ve ATİD Başkanı Akman'dan 2020 turizm geliri açıklaması

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TTGA) Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu, Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Birol Akman 2020 yılı turizm sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  • Reklam
TTGA Yönetim Kurulu üyesi ve ATİD Başkanı Akman'dan 2020 turizm geliri açıklaması
23 Ağustos 2020 - 11:57
Reklam

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TTGA) Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu, Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Birol Akman 2020 yılı turizm sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin aldığı önlemlerle yabancı turisti çekme konusunda güven kazandığını belirten ve iç turizmde de Kurban Bayramı öncesi ve bayramda sektörü kısmen rahatlatacak bir canlanmanın yaşandığını dile getiren Akman, Türkiye'nin 60 milyon turist hedefine yaklaşmasının pandemi dolasıyla mümkün olmasa da normalleşme sürecinde insanların kurallara tam anlamıyla uymaları durumunda, turizm sektörünün kriz ortamını daha kolay atlatabileceğini umduklarını ifade etti.Yerli ve yabancı turist sayısının bu seviyelerde devam etmesi ve pandemi sürecinde ikinci dalga gibi olumsuz bir durumun yaşanmaması durumunda Türkiye'nin 2020 yılı sonunda turizmde 12, 13, hatta 15 milyar dolar gelir elde edebileceğini düşündüğünü kaydeden Birol Akman, Türkiye'nin pandemi ile turizmde yaşanan sıkıntıları çözmek için başarılı bir mücadele verdiğini ve süreci iyi yönettiğini, Güvenli Turizm Sertifikasının ve yapılan denetimlerin çok doğru kararlar olduğunu belirtti.


İspanya ve Yunanistan'da artan koronavirüs vaka sayılarndan dolayı Avrupalı turistin bu ülkelere gitmeme kararı alarak Türkiye'ye gelmeye başladıklarını belirten Akman şöyle devam etti:''Bu, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bir başarısıdır. Bunu devam ettirmemiz, takip etmemiz ve düzenli olmamız, denetimleri düzgün yapmamız gerekiyor. Akdeniz'de, Bodrum'da barlar, restoranlar açık, rahat gibi davranıldığı düşünülüyor ama denetimler yapılıyor ve tedbirler alınıyor. Denetimler yapılmasa Avrupalılar gelmez. Yurt dışı uçuşların başlamasıyla birlikte Antalya'ya turist akını başlayınca kapalı olan oteller de hizmet vermeye başladı ve bölgede otellerin yüzde 90'ı açılmış durumda. Herkes, turistler de pandemi kurallarına uygun davranırsa sıkıntı yaşanmaz, aksi halde istemediğimiz sonuçlar da olabilir."

Tatilde en güvenli ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Akman, hasta bakımı açısından da yaşanabilecek olumsuzluklarda en etkin müdahaleyi yapabilecek ülkenin yine Türkiye olduğunu sözlerine ekledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum