Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turgut Torunoğulları: ''Katı kurallar tatili çekilmez hale getirecek''

2020 turizm sezonuna tüm dünya gibi koronavirüs gölgesinde giren Türkiye konaklama sektörü de doluluklar ne kadar olacak, tesislerimizi açabilecek miyiz gibi sorular soruyor ve net cevaplar arıyor.

  • Reklam
Turgut Torunoğulları: ''Katı kurallar tatili çekilmez hale getirecek''
11 Mayıs 2020 - 20:36
Reklam

2020 turizm sezonuna tüm dünya gibi koronavirüs gölgesinde giren Türkiye konaklama sektörü de doluluklar ne kadar olacak, tesislerimizi açabilecek miyiz leşeceğiz gibi sorular soruyor ve net cevaplar arıyor. 

 

Bir çok konaklama tesisi 2020 yılı turizm sezonu için yenileme ve kapasite artırımı yaparken sektörde yaşanan belirsizlikten dolayı yatırımcılar ve işletmeciler karamsarlığa girmiş durumda. Orka markası ile Fethiye, Marmaris, İstanbul gibi önemli destinasyonlarda otelleri bulunan Edelstaal-Orka Hotel Group Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları ise salgın nedeniyle birçok büyük otelin bu yaz kapalı kalmasının sürpriz olmayacağını söyledi.

 

2020 turizm sezonuna büyük beklentilerle girdiklerini ancak koronavirüs salgınının gölgesinde Bakanlığın sezonun iç turizmde Mayıs ayı sonunda başlayabileceğine dış turizm ise ülkeler arasındaki anlaşmalara ve karşılıklı uçuşların açılmasına göre canlanacağını açıkladığını belirten Turgut Torunoğulları ''2020’de beklediğimiz atılım dönemi nedeniyle çok sayıda turizmci büyük yatırımlar yapmıştı. Haliyle turizm sektörüne hizmet sağlayan birçok sektör de önemli yeni yatırımlara imza atmıştı. Hem turizmciler hem turizm bölgelerindeki üreticiler, şimdi 'sezon ne zaman açılacak, ne zaman normalleşeceğiz' gibi sorular soruyor ve net cevaplar arıyor. Bu belirsizlik ortamı hepimizi tedirgin ediyor'' diye konuştu.

 

Sezon başlasa da önlerinde bir dizi soru işaretinin olmaya devam ettiğine işaret eden Edelstaal-Orka Hotel Group Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları ''Sertifikalı otel uygulaması ile ilgili belirsizlikler var. Yapılan açıklamalardan anladığımız yeni dönemde otellerde sosyal mesafe kurallarına göre önlemler alınacak. Yüzde 50 doluluk oranı aşılamayacak, maskeli ve özel kıyafetli personel çalıştırılacak, turistleri taşıyacak uçaklarda, otobüslerde yine sosyal mesafeye göre düzenlemeler yapılacak” diye konuştu.

 

Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı kapsamında alınan önlemlerin uygulamasının hem işletmeler, hem misafirler açısından ciddi zorluklar doğuracağını, işletmeler açısından maliyetlerin yükseleceğini ve bunun da fiyatlara olumsuz bir şekilde yansıyabileceğine dikkat çeken Torunoğlulları misafirler açısından ise dinlenme ve özgür hissetme amacıyla çıkılan tatilin katı korona kuralları nedeniyle dayanılmaz hale gelmesinin söz konusu olabileceğini söyledi.

 

Türkiye’deki büyük otellerin her şey dahil sistemiyle işletildiğine vurgu yapan Torunoğulları ''Sertifika kuralları pratikte bu sistemden çıkmayı zorunlu hale getirirse, turizmciler önlemlere karşın turist gelir mi? endişesi duyabilir. Bu endişe nedeniyle birçok büyük otelin bu yaz kapalı kalması benim için sürpriz olmayacak'' dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum