Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

''Turizm çalışanları ölüm sınırında yaşıyor''

2 bin 257 TL olarak açıklanan açlık sınırı turizm personel örgütlerinin gündeminde.

  • Reklam
''Turizm çalışanları ölüm sınırında yaşıyor''
03 Mart 2020 - 06:56
Reklam

2 bin 257 TL olarak açıklanan açlık sınırı turizm personel örgütlerinin gündeminde.

 

Turizm sektöründe kalifiye personel eksikliği hemen hergün sektör profesyonelleri tarafından gündeme taşınırken, Housekeepıng Dernekleri Kurucusu ve HOTED Onursal Başkanı ve Baş Danışmanı Hakan Yeni ve Turizm İş Sendikası Alanya Temsilcisi Ahmet Uzun, turizm personelinin ölüm sınırında yaşadığını söyledi. DİSK’e bağlı Turizm – İş Sendikası Alanya Temsilcisi Ahmet Uzun, 2 bin 257 TL olan açık sınırının 2 bin 324 TL’lik asgari ücretle neredeyse aynı olduğuna dikkat çekerek “Açlık sınırı değil, ölüm sınırı” dedi. Uzun, Alanya başta olmak üzere bir çok turizm merkezindeki turizm işçilerinin yılın sadece yarısında çalışabildiğine dikkat çekerek durumlarının daha kötü olduğunu vurguladı. 

 

Uzun “Bu rakamlar kıyaslandığı zaman asgari ücret 1160 TL’ye denk geliyor ve kimseye yetmiyor. Çünkü turizmciler yılın 6 ayı çalışabiliyor. Yıllık toplam geliri 12 ay bazında hesaplandığı zaman ise 1162 TL oluyor” dedi. 


Housekeepıng Dernekleri Kurucusu Hakan Yeni ise turizmin geleceğinin tehdit altında olduğunu ifade etti. Yeni, “Turizmde özellikle Housekeepıng çalışanları büyük sıkıntı yapıyor. Yılın 6 ayı hem maaşları yok hem de sosyal hiçbir güvenceden faydalanmıyorlar. Ölüm sınırında yaşıyorlar. Hastalansalar hastaneye gidemiyorlar. Bu sıkıntılardan dolayı gençler turizm sektörünü tercih etmiyor. Alanya’da 30 bin Antalya genelinde 150 bin civarı Housekeepıng personeli var. Bu rakamım yüzde 70’i önümüzdeki 4 ya da 5 yıllık süreçte emekli olacak ve geriden yeni personel gelmiyor. Housekeepıng en geç yıla kadar bitecek. Bu da turizmin geleceği için büyük bir tehdit.” dedi

 

Turizm personellerinin kış döneminde askıya alındığına vurgu yapan Yeni, “Bu süreçte işsiz görünmedikleri için ve zaten 6 ayda süreyi dolduramadıkları için ortada kalıyorlar. İşsizlik maaşından faydalanamıyorlar. 30 yıl çalışıyorlar 15 yıl sigortalı görünüyorlar. Bu konunun mutlak çözüme kavuşturulması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum