Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm çalışanlarına 'istifa et' baskısı!

Turizm işletmecilerinin, sezon sonunun gelmesi nedeniyle işçilere istifa etmeleri konusunda baskı yaptığı bildirildi.

  • Reklam
Turizm çalışanlarına 'istifa et' baskısı!
11 Ekim 2020 - 04:45
Reklam

Turizm işletmecilerinin, sezon sonunun gelmesi nedeniyle işçilere istifa etmeleri konusunda baskı yaptığını öne süeren ve işveren adına hareket edip işçilerden istifa isteyenlerin ahlaksız olduğunu belirten DİSK’e bağlı Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Turizm-İş) Genel Başkanı Mustafa Safvet Yahyaoğlu, yapılanın hukuksuz olduğunu ve hiçbir işçinin istifa etmemesi gerektiğini yoksa her türlü haklarını yakacaklarını söyledi.

Koronavirüs nedeniyle uzun süre kapalı olan turizm işletmelerinde çalışan 3 milyon 500 bin işçinin zor günler geçirdiğini, 2019 yılında işten çıkartılan işçilerin önemli bir kısmının bu sezon iş başı yapamadığını dile getiren Yahyaoğlu yaptığı açıklamada ''2020 yılı turizm sezonu sonunda işletmeler kapılarını kapatırken, işçiler işveren tarafından işten uzaklaştırılmaya başlanıyor. Çok sayıda işçi, aynı günlerde, kendileri istifa ederek ayrılmış görünüyor. 3 milyon 500 bin işçinin istihdam edildiği turizm sektöründe, işçi haklarıyla, hukukla, ahlakla, vicdanla bağdaşmayacak böyle özgür iradeyle yapılması mümkün olmayan beyanlarla yapılan uygulamalar incelenmelidir” ifadelerini kullandı.


 


Mobbing ve tehditSezon sonund turizm işçilere mobbing uygulandığını belirten Yahyaoğlu, “Tam sezon bitip işletmeler kapanırken, işe, ücrete ihtiyacı devam eden işçilerin kendilerinin istifa ettikleri beyanı, hayatın olağan akışına, akla, mantığa aykırıdır. Zaten bu istifa imzaları matbu kağıtlarla ve tarih atılmamış olarak, baskı, tehdit ve mobbing uygulanarak alınmaktadır” dedi.


Yahyaoğlu, işçilere uygulanan baskıların hapis cezası gerektiren bir suç olduğunu hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu uygulamayı yapıp, İŞKUR'a böylece beyan eden işverenler incelenmeli, soruşturma ve kovuşturma yapılarak, cezalandırılmalıdır. İşçinin istifası, işverenleri birçok sorumluluktan kurtarırken, işçilerin birçok hakkının yok olması sonucunu doğurmaktadır”


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum