Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Turizm destinasyonlarının yüzde 47'si seyahat kısıtlamalarını azalttı

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü (DTÖ), dünyadaki turizm destinasyonlarının yarısının, getirilen seyahat kısıtlamalarını azalttığını duyurdu.

Turizm destinasyonlarının yüzde 47'si seyahat kısıtlamalarını azalttı
11 Eylül 2020 - 20:51
Reklam

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü (DTÖ), yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı dünyadaki turizm destinasyonlarının yarısının, getirilen seyahat kısıtlamalarını azalttığını duyurdu.

Covid-19'dan en fazla etkilenen sektörlerden biri olan turizmin kademeli olarak yeniden başlatılmasına yönelik eğilimin artış yönünde seyrinin devam ettiğini bildiren Merkezi Madrid'de olan DTÖ, sektörde 1 Eylül'e kadar olan kısıtlamaları analiz etti. 

Reklam

19 Temmuz'a nazaran 28 artışla toplam 115 destinasyonun (tüm destinasyonların yüzde 53'üne denk geliyor) şu anda kısıtlamaları azalttığı, hatta ikisinde tüm kısıtlamaların kaldırıldığını açıklayan DTÖ dünyadaki tüm destinasyonların yüzde 43'üne denk gelen 93 destinasyonda ise sınırların turizme tamamıyla kapalı durumda bulunduğunu açıkladı.

Seyahat kısıtlamalarının azaldığı destinasyonların genellikle yüksek standartlarda sağlık ve hijyen altyapılarının olduğu ve bu ülkelerde Covid-19 verilerinin nispeten düşük olduğu ifade edilirken, gelişmiş ekonomilerde, turistik destinasyonların yüzde 79'unun seyahat kısıtlamalarını azalttığı, gelişmekte olan ekonomilerde ise bu oranın yüzde 47 olduğu, azaltılmış kısıtlamalara sahip destinasyonların yüzde 64'ünün, uluslararası turist gelişleri için bir ulaşım aracı olarak havacılığa yüksek veya orta düzeyde bağımlı olduğu bilgisi paylaşıldı.

Koordineli liderlik ve hükümetler arasında artan iş birliğinin, turizmin dünyanın birçok yerinde yavaş ama istikrarlı bir şekilde toparlanmasını mümkün kıldığına dikkat çeken DTÖ Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede ''Seyahat kısıtlamalarındaki esneklik aynı zamanda turizmin sosyal ve ekonomik faydalarını geri kazanmanın kapısını açmak anlamına da gelir. Tedbirli ve temkinli kalmamız gerekse de özellikle turizmin hayati önem taşıdığı ve ekonomik ve sosyal kalkınmanın tehdit altında olduğu yerlerde, seyahati tamamen kısıtlayan destinasyonlar konusunda endişeliyiz" ifadelerini kullandı.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam