Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm işçileri günlük 39 TL'ye mahkum edildi

Turizm sektöründe çalışanların üye olduğu sendikalar, turizm işçilerinin içinde bulunduğu durumu tarif etmek için turizm işçisi entübe ifadesini kullandı.

  • Reklam
Turizm işçileri günlük 39 TL'ye mahkum edildi
15 Ekim 2020 - 08:19
Reklam

Koronavirüs salgınından dolayı uçuşların sınırlı, otellerinin çoğunun kapalı olduğu Türkiye’de turizm işçileri de büyük bir darboğazla karşı karşıya kalırken, turizm işçilerinin çoğunun kısa çalışma ödeneğinden faydalanamadığı, bir kısmının da 39 TL’lik ücretsiz izin parasıyla yaşam mücadelesi verdiği ve mevcut durumun turizm çalışanları için tam bir kabus olduğu ifade ediliyor.

Cumhuriyet gazetesine konuşan Türk-İş’e bağlı Türkiye Otel Lokanta Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası (Toleyis) Genel Başkanı Cemail Bakındı, turizm işçisinin entübe olduğunu, sektörün tıpkı koronavirüs hastası gibi yatağa düştüğünü, 1 milyonu kayıtlı, 3 milyonu ise kayıtsız çalışan turizm çalışanının zor durumda olduğunu kaydetti.

Yaklaşık 19 bin üye turizm işçisinden 11 bininin işbaşı yapmadığı belirten ve işletmelerin zor duruma düştüğü dönemde döviz girdisi azalarak ekonomiye etkisinin çok daha kalıcı olacağını dile getiren Bakındı şu ifadeleri kullandı:“Pandemi döneminde tedbirler başlayınca en büyük hüsranı turizm işçileri yaşadı, işyerleri kapandı. İşçiler kısa çalışma ödeneği kapsamında ücretsiz izne çıkarıldı ama mesele burayla bitmedi tabii. Sözde işten çıkarmalar yasaklandı ama işçiler günlük 39 TL’ye mahkum edildi. Binlerce turizm işçisi işsiz, gelirsiz bırakıldı, ne bir gelir güvencesi ne de bir yaşam ve sağlık güvencesi sağlandı.”


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum