Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Turizm işletmeleri için yeni dönem başladı!

Sezon sonuna yaklaşılırken 1 Ekim itibarı ile turizm işletmeleri için yeni bir dönem başlayacak.

Turizm işletmeleri için yeni dönem başladı!
30 Eylül 2019 - 19:30
Reklam

Temmuz ayında TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkındaki Kanun'a göre turizm işletmeleri 1 Ekim itibarı ile kesecekleri her faturadan Turizm Payı ödemeye başlayacak.

 

Düzenleme kapsamındaki işletmeler 1.10.2019 itibariyle düzenleyecekleri her faturadan turizm payı verecekler. 2019 / Ekim dönemi için ilk beyannamenin 24.11.2019 tarihine kadar verilmesi ve ödemenin ise, en geç iki gün sonra 26.11.2019 tarihine kadar yapılması zorunlu. Sonraki aylarda da beyan ve ödeme yükümlülüğünün her ay aynı zaman aralığında yerine getirilmesi gerekiyor.

 

Turizm payının düzenlendiği 7183 sayılı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun’a göre tahsil edilen turizm payının yüzde beşi devlet hazinesine giderken, kalan kısım TTGA'nın hesabına aktarılacak. İşletmeler Turizm Payı'nı kazanç üzerinden değil net satış ve kira gelirleri üzerinde ödeyecek.

 

Turizm payı;
a) Bileşik tesisler ile konaklama tesislerinden binde yedi buçuk,
b) Bakanlıktan belgeli yeme-içme ve eğlence tesislerinden binde yedi buçuk,
c) Deniz turizmi tesisleri ile Bakanlıktan belgeli deniz turizmi araçlarından binde yedi buçuk,
d) Seyahat acentalarından (münferit uçak bileti satışları hariç) on binde yedi buçuk,
e) Havayolu işletmelerinden (ticari yolcu taşımacılığı faaliyetlerinden) on binde yedi buçuk,
f) Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilenler hariç olmak üzere havalimanı ve terminal işletmelerinden binde iki oranında olmak üzere bu ticari işletmelerin yatırımcısı veya işletmecisi olan gerçek veya tüzel kişilerin bu işletmelerdeki faaliyetleri sonucunda elde ettikleri net satış ve kira gelirlerinin toplamı üzerinden alınacak.


Kış, termal, sağlık, kırsal ve nitelikli spor turizmi gibi Bakanlık tarafından teşvik edilmesi uygun görülen turizm türlerinde faaliyet gösteren tesisler için bu oranlar yüzde elli indirimli olarak uygulanacak.

 

Ajansın en önemli geliri olan turizm payının; beyan, tarh, tahakkuku, ret ve iadesi ile tahsilinde kamu hukukunun ayrıcalıklı kuralları geçerli olacak. Ezcümle; turizm payının; beyan, tarh, tahakkuku, ret ve iadesinde 213 sayılı Vergi Usul Kanunu; tahsilinde ise 6183 sayılı Tahsilat Kanun hükümleri geçerli. Turizm payının; beyan, tarh, tahakkuk ve tahsili ile ret ve iadesinde ortaya çıkabilecek hukuki ihtilafların çözümünde vergi mahkemeleri yetkili kılınmış durumda.

 

Kanuna göre, turizm payının ödenmesi halinde kurumlar vergisi ve gelir vergisi mükellefleri tarafından matraha esas kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınacak. 

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Nejat Türer
    10 ay önce
    Eskiden acentalara karşılığı katılım payı ödüyorduk şimdi de bakanlığa ödeyeceğiz.Ödeyelim ödemesine de binde yedi buçuk İle on binde yedibuçuk çok farklı.Acentalar yine bedavaya getirmiş oluyorlar... Birde acentacı bakan a sitem etmeye çalışırlar. Bakanlık resmen taraf tutmuş