• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Turizm sektörü belirsizlik içinde! Felakete doğru gidiyoruz

2021 turizm sezonunun başlangıcında beklenen turist gelmezken Rusya, Almanya ve İngiltere'nin turistlerin gelişine engel kararlar çıkartması turist sayısını yüzde 50 düşürdü.

  • Reklam
Turizm sektörü belirsizlik içinde! Felakete doğru gidiyoruz
21 Mayıs 2021 - 00:09
Reklam
Reklam
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un sezon başında bu sene Türkiye'ye 30 milyon turist geleceğini söylediğini hatırlatan İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun gelen turist sayısının 2021'in ilk üç ayında yüzde 50'den fazla düştüğünü söyledi.

Türkiye'nin turizmde kaynak ülkeleri olan Almanya, İngiltere ve Fransa'nın artan vaka sayılarından dolayı Türkiye'yi yüksek riskli ülkeler kategorisine aldığını belirten İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun kimsenin böyle bir muamele karşısında Türkiye'ye tatile gelmeyeceğini söyledi.


Rusya yönetiminin de Mısır'a ağırlık vermeye ve Rus turistleri Mısır'a yönlendirmeye devam ettiğine dikkat çeken, küresel turizm pazarında Türkiye'nin en önemli rakiplerinden biri olan Yunanistan'ın 17 Mayıs itibarı ile turizm sezonunu açtığını ve çok sıkı şekilde turizm diplomasisine devam eeetiğini belirten İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun şunları söyledi:


''Türk turizmi büyük bir belirsizlik içinde. Turizmde de kapsamlı bir strateji yok. Turizm çalışanlarının yüzde kaçı aşı oldu henüz bilmiyoruz. Turizm çalışanlarının aşılanmasında takvim nedir bilmiyoruz. Açıklanan hedeflere kimse inanmıyor. Gelinen aşama itibariyle turizmde bir felakete doğru gidiyoruz. Uluslararası arenada tek rekabet üstünlüğümüzün olduğu sektörü adeta kaybediyoruz. 2001 krizinde bankacılık sektörünü yabancılara kaptıran Türkiye, bugün de onlarca yıllık emeğin ürünü olan turizm sektörünü yabancılara kaptırma riski ile karşı karşıya.''


Aşı tedarikinin ve aşılamanın bir an önce bitirilmesi çağrısını yinelediklerini belirten İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun ayrıca aşılamanın bitirilememesi durumunda Türkiye'ye turist gelmeyeceğini, sektörün borçlarının ertelenip, haciz ve icraların geçici bir süre için yasaklanarak ciddi destek paketleri ile turizm sektörünün kurtarılması gerektiğini belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum