Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektörü için yeni destek paketi hazırlandı

Turizm sektörü için kamu ve özel bankaların katılımıyla 10 milyar liralık kredi sağlanacak.

  • Reklam
Turizm sektörü için yeni destek paketi hazırlandı
09 Ekim 2020 - 15:12
Reklam

Salgından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizm sektörü için kamu ve özel bankaların katılımıyla 10 milyar liralık kredi sağlanacak. Kredi için 1 yıl ödemesiz dönem hakkı tanınacak.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkileyen koronavirüs salgınının hasarlarını gidermek için hükümet yeni bir destek paketi daha hazırladı. Bankalar, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle 10 milyar TL finansman sağlayacak. 1 yıl ödemesiz, 48 ay vadeyle kullandırılacak olan kredinin faizi %14.5 olacak.Açıklanan yeni destek paketinde faizin yüzde 14.5 olması beklenirken değişken faizli olması durumunda da Türk Lirası gecelik referans faiz oranı (TLREF O/N) üzerine 250 baz puan eklenecek.

Ancak KGF destekli kredinin faizi yüzde 16’yı geçemeyecek. Kredi 1 yıl ödemesiz, 48 ay vadeyle kullandırılacak.Finansman paketinden ciroya göre yararlanacak olan turizmcilere ciro büyüklüğüne göre, 300 bin TL’den 20 milyon TL’ye kadar kredi sağlanacak. Belirli bir oda sayısının üzerindeki oteller 40 milyon TL’ye kadar kredi kullanabilecek. KGF teminatlı krediyi alan işletmeler bankalara faturalandırma (yüzde 90’ı için) göstermek durumunda olacak.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum