• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Turizm sektörü kişisel verileri koruyamıyor! Milyonlarca Euro ceza yolda

Kişisel Verileri Koruma Temsilcisi, Görevlisi ve Denetçisi Fulya Özbilgi, turizm, havayolu, bankacılık, sağlık sektöründe hizmet veren Türk firmalarının, müşterilerinin kişisel verilerini korumaya yönelik milyonlarca euro ceza ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

  • Reklam
Turizm sektörü kişisel verileri koruyamıyor! Milyonlarca Euro ceza yolda
18 Aralık 2019 - 10:08
Reklam

Kişisel Verileri Koruma Temsilcisi, Görevlisi ve Denetçisi Fulya Özbilgi, Avrupa Birliği'nde yaşayanlara yönelik turizm, havayolu, bankacılık, sağlık sektöründe hizmet veren Türk firmalarının, müşterilerinin kişisel verilerini korumaya yönelik milyonlarca euro ceza ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

 

Avrupa Birliği'nde yaşayanların kişisel verilerini korumaya yönelik General Data Protection Regulation (GDPR) Genel Veri Koruma Tüzüğü adlı yönetmeliğin uygulandığını anlatan Kişisel Verileri Koruma Temsilcisi, Görevlisi ve Denetçisi Fulya Özbilgi, AB dışındaki bir şirketin, AB'nin ekonomik alanındaki kişilere hizmet sunması halinde yönetmelik kapsamında değerlendirileceğini dile getirdi. Özbilgi, Türk firmalarının, müşterilerinin kişisel verilerini korumaya yönelik çalışmalar yapması gerektiğine dikkati çekti.

 

Genel Veri Koruma Tüzüğü'nün, Türkiye'de turizm, ulaşım ve sağlık sektöründe Avrupa'ya hizmet sunan firmalar tarafından bilinmediğini anlatan Özbilgin, Avrupa Birliği ekonomik alanında hizmet sunan Türk firmalarının, AB'nin uyguladığı Genel Veri Koruma Tüzüğü'ne göre kişisel veri koruma temsilcisi ile kişisel veri koruma görevlisi istihdam etme zorunluluğu bulunuyor. Türkiye'ye gelen AB vatandaşı misafirlerin kişisel verilerinin çalınmasına yönelik oluşacak davalarda AB yasaları uygulanacağı için Türk firmaları milyon euro cezalarla karşı karşıya kalabilir dedi.

 

Fulya Özbilgi, GDPR kapsamında AB'de yaşayanlara hizmet sunan bir ABD turizm firmasına yönelik ağır para cezası verildiğini de dile getirdi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum