Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

"Turizm sektörü yeni bir krizle karşı karşıya"

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Tuba Vural Çokal krizin otellerle sınırlı kalmayacağını, onlarca farklı sektörü de etkileyeceğini dile getirdi.

  • Reklam
"Turizm sektörü yeni bir krizle karşı karşıya"
10 Ekim 2019 - 05:50
Reklam

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Çokal, Thomas Cook’un iflası sonrası turizm sektörünün yeni bir krizle karşı karşıya olduğunu, iflasın Türk turizmine tahmin edilenden çok daha büyük bir darbe vurduğunu ifade etti.

 

Turizm sektörünün yeni bir kriz ile karşı karşıya olduğunu ve daha önce yaşanan krizlerde turistin gelmediğini, bu sefer gelen turistin parasının alınamadığını söyleyen Dr. Çokal sadece Manavgat ilçesindeki otellerin zararının 80 ile 100 milyon Euro arasında olduğunu kaydetti.

 

Thomas Cook'un iflasının ekonomiye verdiği zararın tam olarak anlaşılamadığını, bunun nedeninin de olay magazinleşmesi olarak değerlendiren İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Tuba Vural Çokal Thomas Cook deyince insanların Thomas Cook’u uçak bileti satan bir firma zannettiğini söyledi. Bu firmanın turizm operatörü olduğu otellerden odaları satın alarak kendi müşterilerine pazarladığı, bu turizm sezonunda otellere ödeme yapmadan iflas ettiğinin tam olarak bilinmediğini söyleyen Çokal ''Bu da olayın sadece uçaklara akın eden ibaret zannedilmesine neden oluyor. Halbuki son yıllarda çok büyük krizler ve badireler atlatan Türk turizmi çok büyük bir kriz ile daha karşı karşıya kaldı. Bu diğerlerinden çok daha farklı ve büyük bir kriz. Daha önceki krizlerde turist hiç gelmiyordu. Bu sefer turist geldi ama oteller parasını alamıyor. Evet bu sefer turist geldi, konakladı, yedi içti, her şey dahil sisteminin her şeyini tüketti ve gitti. Sıra o turisti getiren Thomas Cook’dan parayı almaya geldiğinde şirket iflas etti. Otelci turistin yediğinin içtiğinin parasını bile alamıyor” dedi.

 

Krizin otellerle sınırlı kalmayacağını, onlarca farklı sektörü de etkileyeceğini dile getiren İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Tuba Vural Çokal “Daha önce turist gelmediği için kazanılamayan paralar vardı. Şimdi hak edildiği, kazanıldığı, hatta faturaları bile kesildiği halde alınamayan paralar var. Bu alınamayan paralar sadece otelcilerin değil dolaylı olarak manavın, kasabın, beyaz eşyacının, toptancının, meşrubatçının parası. Onlarca farklı sektör paralarını alamıyor. Bu kriz domino etkisi ile birbirleri ile bağlı tüm turizm esnafına zarar verecektir” dedi.

 

Her şey dahil sistemi nedeni ile turizmcilerin uluslararası operatörlerle çalışmak zorunda kaldığını kaydeden Dr. Tuba Vural Çokal “Her şey dahil sisteminin özünde bu acentalar var. Sizi hızla ucuz turizm pazarı yapıyor. Ücretleri turist konakladıktan aylar sonra ödüyor. Turizmcinin bu uluslararası operatörlere karşı yapabileceği çok fazla da bir şey yok. Hatta ülkemizde turizmciyi koruyan bir sistem ya da kanun bile yok.“

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum