Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektörünün umudu sporda!

Turizmi 12 aya yayan, yüksek harcama potansiyeline sahip turisti getiren spor turizminde, özellikle altyapıya ağırlık verilecek.

  • Reklam
Turizm sektörünün umudu sporda!
03 Ekim 2020 - 05:36
Reklam

Büyüklüğü 200 milyar dolara dayanan ve futboldan tenise, bisikletten golfe çok geniş bir alanda değerlendirilen spor turizminde potansiyelinin karşılığını alamayan Türkiye'de son yıllarda devlet, özel sektör ve ilgili tüm paydaşlarla yapılan çalışmalarla yeni bir atak yapılacak.

Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) da turizm hedefleri kapsamında Türkiye Spor Turizmi Envanteri çıkarılarak global tanıtım hamleleri yapılması hedeflenirken Türkiye, tahminlere göre dünya spor turizmi pastasından yüzde 1.5’a yakın bir pay alıyor. Turizm geliri daha yüksek ülkelerde ise bu pay toplam turizm gelirlerinin yüzde 10’unu karşılıyor.

Spor turizmini, Türkiye’de turizmin geleceği açısından en önemli enstrümanlardan biri olarak gördüklerini değerlendiren ve gelecek dönem için planlanan programlardan örnek veren Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin “Türkiye’nin spor turizminde kaydettiği her aşama anlık ticari faydalarının yanında orta ve uzun vadede ülke imajına ve tanıtıma ciddi katkı sağlıyor. Süper Kupa Finali, 2019’da Beşiktaş Vodafone Park’ta gerçekleştirildiğinde İstanbul’a önemli katkıları olmuştu. Kasımda Formula 1 İstanbul var. Bu organizasyon planlandığı gibi seyircili olması halinde Anadolu yakası otellerimizde dolulukları olumlu etkileyecek. Ancak sıkıntılı olduğumuz bu dönemde moral etkisi çok daha fazla. Bir diğer önemli organizasyon da 2021’de İstanbul’da yapılacak olan UEFA Şampiyonlar Ligi Finali. Pandemi nedeniyle tüm dünyada MICE (toplantı, teşvik gezileri, kongre, sergi) sektörü neredeyse tamamen durmuş durumda. Spor turizmini de bu kapsamda değerlendirebiliriz. MICE sektöründe dünya genelinde yeniden çıkış başladığında bu tip organizasyonlar, yeni işler alınmasında Türkiye’ye avantaj sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.Türkiye’nin henüz dünyadaki potansiyelden istediği payı alamadığını belirten ve yaşanan gelişmeler ve yatırımların spor turizmini gelecek süreçte daha iyi bir noktaya taşıyacağını söyleyen Spor Turizmi Birliği Başkanı Recep Şamil Yaşacan sadece bisiklet turizminin Avrupa’ya 50 milyar euronun üzerinde gelir sağladığını, Türkiye’nin toplam turizm gelirinin 2019’da 35 milyar dolar olduğunu, 2023’e kadar bisiklet turizminden 5 milyar euro pay alınmasının hedeflendiğini belirtti.


Çok kapsamlı bir alan olan spor turizmi içindeki tek bir kalem olan bisiklet turizminden bile beklenen gelire bakılacak olursak, endüstrinin büyüklüğünün daha iyi anlaşılacağını belirterek spor turizminin ülkelerin imajı ve tanıtımı açısından da çok değerli olduğunu anlatan Yaşacan şöyle devam etti:


“Gündemde oluyorsunuz. Günlerce tek bir organizasyonu takip edenler, aylarca bir turnuvayı bekleyenler sizi konuşuyor. Ayrıca dolaylı olarak organizasyonlar ve sporcuların yaptığı sosyal medya paylaşımlarında da öne çıkıyorsunuz. Bunu, parayla bile yaptırmak mümkün değil” 

Bisiklet dostu olacak

Spor turizmi içinde kendine ayrı bir başlık açan bisiklet turizmi sadece Avrupa’da yıllık 50 milyar euro’nun üzerinde gelir bırakıyor. Bisiklet turizmi için de ayrıca atağa kalkan Türkiye, Turizm İşletmesi Belgeli Konaklama Tesislerine Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi Belgesi Verilmesine Dair Tebliğe göre, alternatif turizm türlerinin geliştirilmesi amacıyla bisiklet turizminin teşvik edilmesi ve özendirilmesi için bisiklet dostu konaklama tesisi belgesi verecek.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum