Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm Yatırımcıları Forumu 2020 başladı

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'nin desteğiyle düzenlediği Turizm Yatırımcıları Forumu (TIF 2020) İstanbul'da başladı.

  • Reklam
Turizm Yatırımcıları Forumu 2020 başladı
28 Ocak 2020 - 12:23
Reklam

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'nin desteğiyle düzenlediği "Turizm Yatırımcıları Forumu (TIF 2020)" İstanbul'da başladı.

 

Toplantıda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, yatırım ortamını iyileştirmek için hayata geçirilen reformlar sayesinde Türkiye'nin son 17 yılda 217 milyar dolar doğrudan uluslararası yatırım çektiğini ve bu güçlü performansın küresel yatırımcıların Türkiye ekonomisine olan güveninin güçlü bir ifadesi olduğunu dile getirdi.

 

Özellikle 2003 öncesinde Türkiye'nin çekmiş olduğu toplam doğrudan uluslararası yatırımın 15 milyar dolar olduğu da düşünüldüğünde bu gelişmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Ermut, "Ancak Türkiye'nin potansiyeli dikkate alındığında almamız gereken mesafeler olduğunun ve çok çalışmamız gerektiğinin de farkındayız." diye konuştu. Türkiye'nin bu başarısının yatırımcıların pozitif anlamda dikkatini çekmesi açısından olumlu olduğunu belirten Ermut, buna rağmen yıllık 13-14 milyar dolar gibi son 16-17 yıllık ortalama olan seviyeleri yeterli bulmadıklarını bildirdi.

 

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin yerli ve yabancı yatırımcılar için alt yapı açısından güçlü bir ülke olduğunu söyledi. Ağbal, özellikle İstanbul Havalimanı’nın bu noktadaki önemine dikkat çekti. 2020 yılından hem bankacılık daha güçlü olacağını hem de enflasyondaki düşüşün devam edeceğini ifade eden Naci Ağbal, ekonominin yeniden büyümeye geçeceğini ve cari dengenin iyileşeceğini ileri sürdü. 


Yatırımcılara sağlanan destekler devam edecek'

Türkiye’nin yatırımcılara sağladığı desteklerin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini belirten Naci Ağbal, ‘’Türkiye dünyanın önde gelen turizm ülkelerinden biri. Bu sektör için stratejiler geliştirilmesi önemli. Bize düşen, kamu-özel güç birliğini geliştirmek. Bunu yaparsak hedefleri yakalamak zor olmayacak.’’ dedi.

Turizmin Türkiye ekonomisindeki payının yüzde 4 olduğuna dikkat çeken Naci Ağbal, turizmin ekonomiye, istihdama ve büyümeye katkısının artmasını beklediklerini söyledi. Ağbal, ‘’Özellikle cari işlemler dengesi gibi, bizim için önemli olan konuda katkı verecektir.’’ diye konuştu. Türkiye’nin 2023 için turizm hedefinin 75 milyon turist, 65 milyar dolar turizm geliri olduğunu ifade eden Ağbal, ‘’Ancak ben bu rakamları aşacağımızı düşünüyorum.’’ dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum