Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Turizm yatırımcısı feci kazada yaşamını yitirdi!

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 1985 yılından bu yana turistik tesis yatırımı yapan Ankaralı ünlü iş insanı geçirdiği trafik kazası sonrası tedaviye alındığı hastanede yaşamını yitirdi.

Reklam
Turizm yatırımcısı feci kazada yaşamını yitirdi!
24 Şubat 2021 - 19:00
Reklam
Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Akyarlar Mahallesi'nde 1985 yılından bu yana turizm ve sanata yaptığı yatırımlarla bilinen ünlü iş insanı Aspat A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Çağdaş Sanatlar Vakfı (ÇAĞSAV) kurucu üyesi Murat Balkan yaşamını yitirdi.

ÇAĞSAV kurucularından, Aspat Sanat Köyü’nün kurucu ve geliştiricisi iş adamı, sanat kolleksiyoneri 1946 doğumlu Murat Balkan 16 Şubat’ta bulunduğu otomobile bir başka aracın çarpması sonucu geçirdiği trafik kazası sonrası, ameliyat edildiği Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.


ÇAĞSAV Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Kahramankaptan, Balkan’ın yaşamını yitirmesi üzerine yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Acımız büyüktür. Murat Balkan, Vakfımızın özellikle ilk yıllarında gelişimi için çalışma mekanı sağlayarak desteklerde bulunmuş, ülkemizin önemli mesenlerinden biriydi. Murat Balkan’ın elinin deymediği, katkıda bulunmadığı sanatçı yok gibidir. Resim koleksiyonu, günümüzde Türk Çağdaş Resim sanatının önemli bir seçkisidir. Oğlu Fırat ve kızı Naz’ın, Balkan’ın sanata katkı ve sanatı koruma çalışmalarını sürdürecekleri inancıyla tüm sevenlerine, sanatçılara, sanatsevere başsağlığı diliyorum.''


1938’de Türkiye’ye gelerek İzmir’e yerleşen Balkan ailesinde Murat Balkan 1946’da İzmir’de dünyaya geldi. İzmir Türk Koleji mezuniyetinin ardından, ODTÜ Kimye Bölümü’nde yüksek öğrenimini tamamladı, bir süre Ankara TED Koleji’nde kimya öğretmenliği yaptı. 1973 yılında ilk firmasını tıbbi cihazlar ithalat ve pazarlaması alanında kurarak iş hayatına atıldı. 1982-85 yılları arasında özellikle Ege kıyı bölgelerini dolaşarak, yazlık amaçlı yer arayışı sırasında rastladığı Bodrum Akyarlar’daki bakir Aspat koyunu satın aldı. Buradaki antik yıkıntılarını araştırılmasını ve restorasyonunu sağladı.


9. yüzyıldan kalma Roma hamamının Kültür Bakanlığı Bodrum Müzesi, Muğla Üniversitesi ve Aspat Vakfı işbirliğiyle restorasyonunu tamamlattı. Arazisinde Aspat Sanat Köyü’nü kurarak çok sayıda etkinliğe imza attı.

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ufuk ÜNAL
    1 ay önce
    Allah Rahmet Eylesin.Bu derecede turizme gömül vermiş ve hayırsever insanlar bu ülkede kolay bulunmuyor.Sevenlerenin ve ailesinin başı sağolsun.