Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Turizm yatırımları kısa vadede el değiştirecek!

Koronavirüs salgınından ağır darbe alan turizm ve perakende sektörlerinde kredi, borçlar ve ciroların düşüklüğü temel sorun olarak sektör temsilcilerinin karşısına çıktı.

Reklam
Turizm yatırımları kısa vadede el değiştirecek!
23 Mart 2021 - 08:30
Reklam
Koronavirüs gölgesinde geçen 2020 yılının ikinci yarısında büyük oranda ziyaretçi kaybederek cirolarda erime yaşayan turizm sektörü ve alışveriş merkezlerinde (AVM), borçlarda yeniden yapılandırmaya gidemeyen oyuncuların etkisi ile bu yıl konsolidasyon bekleniyor.

Salgından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizmde salgın sonrasında kısa vadede ciddi el değiştirmelerin yaşanacağı beklentisi hakim.


JLL tarafından hazırlanan Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü Araştırma Raporu'na göre, Covid-19 etkisi ile dünyaya benzer şekilde durgunlaşan pazarda yatırımcılar bekle-gör stratejisi izledi.


Perakende sektöründe gözlenen daralmaya rağmen, AVM'lerin yatırıma elverişli en önemli gayrimenkul varlık sınıflarından biri olduğuna dikkat çekilen araştırmada, 2021 yılına dair şu öngörüler yer aldı:


''Finansal açıdan güçlü yatırımcıların salgın dönemini güçlü bir şekilde geride bırakması öngörülüyor. Ancak refinansman noktasında elverişli koşullara sahip olmayan yatırımcıların etkisiyle 2021 yılında kayda değer bir konsolidasyon söz konusu olabilir.


Turizm sektöründe ise salgın sonrası özellikle kısa vadede ciddi otel yatırımları ile el değiştirmeler ve konsolidasyon süreçleri söz konusu olabilir.''

JLL tarafından hazırlanan Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü Araştırma Raporu'na göre pandeminin getirdiği inişli çıkışlı piyasa ortamı ile yeni dalgaların perakende ve turizm sektöründe yarattığı büyük değer ve ciro kayıpları satın alma ve el değiştirmelerle çözülecek.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum