Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmciler: ''Kazanmadığımız parayı kaybediyoruz''

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de koronavirüsten en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor.

  • Reklam
Turizmciler: ''Kazanmadığımız parayı kaybediyoruz''
16 Mart 2020 - 05:24
Reklam

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de koronavirüsten en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor.

 

Rezervasyon iptallerinin günden güne arttığı sektörde turizmciler, kırmızı alarm durumuna geçti. Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarındaki son durumu bölge stk başkanları anlattı.

 

Yerlide ve yabancıda rezervasyonlar durdu

 

Koronavirüsün Bursa'da da turizmini olumsuz etkilediğini söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara BTK ve Bursa Turizm Platformu Başkanı Murat Saraçoğlu ''Son yıllarda Uzakdoğulu turistleri bölgemize çekmek için yapmış olduğumuz çalışmalar sonuç vermiş ve en çok gelen yabancı turistler de Çin ve Kore üçüncü sıraya yükselmişti. Ama salgınla birlikte sayı yok denecek kadar azaldı. Bunun yanında ilk sırada yer alan Ortadoğu ve Arap turistler de ülkelerinin koyduğu giriş çıkış yasakları ile azalmaya başladı. Bursa olarak maalesef yabancı turist konusunda yaşadığımız düşüşler yerli turisti de etkisi altına aldı. Şehir genelinde birçok otelde rezervasyonların iptal edilmesine sebep oldu. İnsanlar tatillerinde yapmış oldukları iş gezilerinde tedirgin ve kaygılı olmak istemiyor. Bu yüzden turizm sektörü olarak bekleme dönemindeyiz.” dedi.

 

Koronavirüsün turizm sektörünü derinden etkilediğini, Nisan ayında gerçekleşmesi planlanan ve Bursa turizmi için önemli bir Ortadoğu Fuarı olan Arabian Travel Market'in (ATM) koronavirüs endişesi ile haziran sonuna ertelendiğini söyleyen Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB) Başkanı Ersin Yazıcı: ''Kongre ve toplantı organizasyonlarının iptal olduğunu üzülerek öğrendik. Avrupalı misafirler ise çok kısıtlı sayıda geliyor. Gerek kültür turları gerekse tatil amaçlı gelen turistlerin pek çoğu turlarını iptal etti. Bu iptallerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini öngörüyoruz. Ancak nisan ayının ortasından itibaren havaların da ısınmasıyla virüsün dağılma etkisinin azalacağını düşünüyoruz. Mayıstan itibaren haziran-temmuz aylarının güzel geçeceğini ve turlarını iptal eden turistlerin tekrar turlarla geleceğini düşünüyoruz. Ancak tabi ki bu 2 aylık süreç turizm sektörü açısından çok zor bir süreç olacak.” ifadelerini kullandı.

 

Kazanmadığımız parayı kaybediyoruz

 

Şu an İzmir ve Ege’de yaz dönemi turlarının iptal edildiğini söyleyen Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı Bülent Süzer ''Kazanmadığımız parayı kaybediyoruz. İzmir’de Marble Fuarı ertelendi. Yeni bütçelemeler yapıyoruz. Şu an işten çıkarma, tesis kapatma gibi bir durum yok. Koronavirüs, yerli turizm açısından önemli fırsat yaratacak. Çeşme, Alaçatı, Kuşadası’nda yerli turizm patlaması olacak. Asıl sıkıntı İstanbul’da. Şu an otel dolulukları yüzde 30’a düşmüş durumda'' şeklinde konuşurken, Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turizm Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutan: “Şu an için rezervasyonlarda bir durgunluk olduğu doğru, ama aşırı bir iptal olacağını sanmıyorum. Bir-iki ay içinde her şey normale döner.” dedi.

 

Kapıların kapanmasından dolayı İran ve Türkiye arasında geçişlerin durduğunu, Mart-nisan aylarında Nevruz tatili nedeniyle Türkiye'ye yoğun şekilde gelen İranlı turistlerin komşu iller dışında en çok Aydın’ın Kuşadası ve Didim ilçelerini tercih ettiğini söyleyen Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kuşadası BTK Başkanı Eda Yurtcan ''Aydın en çok İranlı turist çeken dördüncü il. Kuşadası’nda mart-nisan aylarında İranlılar nedeniyle hareketlilik olurdu. Bu sene böyle bir beklentimiz yok. Hatta bu pazara yönelik çalışan acentalardan elemanlarına ücretsiz izin vermek zorunda kalanlar oldu. Bu yıl Nevruz pazarını kaybettik. Diğer pazarlarda ne olacağını hiç kimse bilmiyor. Türkiye’den yurtdışına bile kimse gitmek istemiyor. Uçakta virüsü taşıdığı şüpheli bir kişi bile olsa 15 gün karantinada kalıyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

 

Rus pazarında büyük kayıp yaşanıyor

 

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca: “Dışişleri Bakanlığı tarafından bu yıl mayıs ayında ilki yapılması planlanan devlet ve hükümet başkanları ile dünyanın tanıdığı isimlerin yer alacağı Antalya Forumu da iptal edildi. Rezervasyonlarda iptaller yaşanıyor. Rusya Tur Operatörleri Birliği, Türkiye'ye talep olduğunu ancak yüzde 25 düşüş görüldüğü bilgisini verdi. Avrupa pazarında satışlarda ise ciddi düşüşler var.'' şeklinde konuştu.

 

Kapadokya'da kayıp yüzde 70

 

Koronavirüs'ün, Kapadokya Bölgesi’ni birkaç yıl önceki kriz günlerine geri götürdüğünü söyleyen bölge turizmcileri ''Kapadokya’nın haziran sonuna kadar yüzde 60 ile 70’e varan kaybı var. Eğer bu panik havası devam ederse yılın ikinci kısmını da kaybederiz. Basında oluşan panik havası nedeniyle yerli turisti de kaybettik” dedi. Öte yandan, Kapadokya Bölgesi’nde turizm açısından olumsuzluk yaşanırken, Kayseri’deki kış sporları ve turizm merkezi Erciyes’e bu kış sezonunda gelen yerli ve yabancı turist sayısında artış gözlemlendi.

 

Konya'da yüzde 50 pazar kaybıKonya'ya özellikle Çin, Güney Kore ve İran’dan gelen turist sayısının fazla olduğunu ancak koronavirüs ve uçuşların kapatılması nedeni ile yüzde yüz bir kayıp yaşandığına dikkat çeken TÜRSAB Konya BTK Başkanı Özdal Karahan ''Genel olarak Konya'ya gelen turist sayısında yüzde 50 civarında bir azalma var. Koronavirüs sebebi ile acentaların yurtdışı organizasyonlarda da büyük bir kaybı var. İptaller acentaları etkiledi.” dedi.

 

200 bin İranlı turist kaybı

 

TÜRSAB Güneydoğu BTK Başkanı Mehmet Akyıl: “Salgın Dünya genelinde en çok turizmi vuruyor. Ciddi şekilde turizm sıkıntıda. Etkisi şimdiden sonra görülecek. Rakamsal veriler bizde mart nisan ayından sonra çıkar. Sezon çok iyi geçeceğini düşünmüyorum. Talepler bundan sonra düşecek. Ayrıca her yıl 400 bine yakın turist ağırlayan Van'da bu yıl öncelikle mart ayında İran'dan gelen 200 bin turistin gelmemesi kent esnafını kara kara düşündürdü.” şeklinde konuştu.

 

Mart ve Nisan kayıp aylar

 

Salgının olumsuz etkisinin Trabzon’da Ocak ve Şubat aylarında çok fazla görülmadiğini ancak Mart ayında başta İran’dan ve Azerbaycan’dan Nevruz dolayısıyla beklenen turistler olmak üzere, Körfez ülkelerinden de gelmekte olan Arap turistlerde iptaller yaşadıklarını söyleyen TÜRSAB Doğu Karadeniz BTK Başkanı Volkan Kantarcı ''Yabancı turist sayısında çok büyük kayıplarımız oluştu. Bu kayıplar nisan ayına da sarkacak gibi. Benzer şekilde iç turizmde de azalmalar var. Ama önemli olanın turizm sezonuna hazırlıklı girebilmek ve bununla ilgili olarak alınan tedbirler sayesinde 3 aydır ülkemizde vakalar görülmemiş olması, geçen hafta itibarıyla münferit ilk vakanın açıklanması, dünya geneline baktığımızda en az etkilenen ülkelerden biri olduğumuzu göstermekte. Bundan dolayı yaz sezonu için oldukça umutluyuz, özellikle iç pazarda ciddi hareketlilik olacağı görüşündeyiz. Haziran’ın 10'u itibarıyla rezervasyonların geçen yıldan daha fazla olacağını ümit ediyoruz. Şu anda durağanlık var. Ortadoğu'dan bölgemize rezervasyonlarda hareketlilik yok denecek kadar az. Mayıs itibarıyla artacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum