Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmcilerden acil destek çağrısı! Sektör 2021 yılını da kaybetmeyi kaldıramaz

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova'nın yaptığı açıklamayla iki ülke arasındaki tarifeli ve charther uçak seferleri 15 Nisan-1 Haziran 2021 döneminde tek taraflı olarak durduruldu.

  • Reklam
Turizmcilerden acil destek çağrısı! Sektör 2021 yılını da kaybetmeyi kaldıramaz
13 Nisan 2021 - 18:23
Reklam
Alınan karara göre tahliye seferleri düzenlenmesi amacıyla sadece Moskova-İstanbul arasında haftada iki uçak seferi düzenlenmesine izin verilecek. Rusya Federasyonu hükümeti tarafından alınan karara gerekçe olarak Türkiye'de vaka sayısındaki hızlı artış ve mutasyonlar gösterildi.

Rusya tarafından alınan kararla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin şu ifadeleri kullandı:


''Ülkemizdeki vaka artışları sonrasında sektör olarak bu yönde gelişmeleri bekliyorduk. Halihazırda bazı ülkeler ve hava yolu şirketleri ülkemize olan seferleri durdurdular. Rusya'nın aldığı bu karardan sonra, vaka sayılarının bu şekilde olması nedeniyle diğer birçok ülkenin de benzer kararlar alması muhtemel. Sektörü kısa vadede daha da zora sokacak olan bu kararın tam da tatil bölgelerinde yaz sezonunun açılması yönünde planların yapıldığı bir döneme denk gelmesi turizm sektörü için çok üzücü ve sarsıcı oldu.''


Ekonomik ve sosyal açıdan gerek çalışanları gerekse işverenlerin çok zorlu bir yılı geride bıraktığı turizm sektörünü, bu kararlardan sonra daha da zorlu bir süreç beklediğini ifade eden Eresin faaliyetlerine geçici olarak ara veren birçok otelin, sezonla birlikte yeniden açılma planlarını da iptal ederek kapalı kalma kararı almaya başladığını belirtti.


Turizmciler olarak tüm umutlarının hükümet tarafından Kısa Çalışma Ödeneği'nin tekrar devreye alınması başta olmak üzere işletmelerin vergisel ödevlerinin ötelenmesi, KGF, banka kredileri gibi finansman sorunlarının acil eylem planı kapsamında çözüme kavuşturularak geleceklerini teminat altına alacak uygulamaların devreye sokulması yönünde olduğunu belirten Eresin şöyle devam etti:

''Rusya'nın önde gelen turizm otoritelerinden Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), uçuş yasağı getirilen 15 Nisan-1 Haziran döneminde 533 bin tur paketinin satıldığını ve bunun Rus turizm endüstrisine yaklaşık 420 milyon dolar zarar vereceğini, tur satın alan binlerce kişinin iptaller nedeniyle ödedikleri paraları geri alabilmek için tur operatörlerine başvurduğunu açıkladı. TÜROB olarak alınan kararın, Rusların en fazla tatile çıktıkları Mayıs Bayramı’nı da kapsayan yasaklamalardan tur operatörleri aracılığıyla paket turlar ve başta Antalya olmak üzere İstanbul ve Kapadokya dahil bireysel seyahat eden yaklaşık iki milyon turist ve 1.5 milyar dolar turizm geliri kaybına yol açacağını tahmin ediyoruz. Bu gelişme 2021 turizm geliri ve turist sayısını da maalesef olumsuz yönde etkileyecektir.''

2020 yılını kredi çekerek borçla döndüren turizm sektörünün 2021 yılını da kaybetmeyi kaldıramayacağını vurgulayan ve Rusya'nın aldığı kararın siyasi olduğu görüşünde olan, 55 bin civarındaki vaka sayısının da Rusya'nın eline koz verdiğini dile getiren Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler Rusya'nın uçuşları durdurduğu 15 Nisan-1 Haziran dönemi için yapılan 533 bin rezervasyonunun ne kadarının ileri tarihe öteleneceğinin ne kadarının iptal edileceğinin henüz belirsiz olduğunu, bu anlamda Türkiye'nin toplam zararını tespit etmenin henüz mümkün olamayacağını belirtti. 

Vaka sayılarının artmasıyla birlikte Avrupa ülkelerinden yapılan rezervasyonların da durduğunu belirten İşler, 2021 yılını kurtarmak için Ramazan’da ve bayramda kapalı kalıp bedel ödemek gerekiyorsa bu bedeli ödeyeceklerini ancak hazirana kadar vaka sayılarının düşmesi gerektiğini, bu dönemde kadar da kısa çalışma ödeneğinin tekrar devreye sokulması gerektiğini vurguladı. 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum