Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Turizmcinin umudu bu krizde de yerli turistte

2019 yılında Türkiye'ye gelen milyonlarca yabancı turistten umudunu kesen turizmci, gözünü yerli turiste dikti.

Turizmcinin umudu bu krizde de yerli turistte
24 Haziran 2020 - 08:00
Reklam

2019 yılında Türkiye'ye gelen milyonlarca yabancı turistten umudunu kesen turizmci, gözünü yerli turiste dikti.

 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından yayımlanan Mayıs ayı havayolu istatistiklerine göre Covid-19 salgını ve beraberinde getirdiği ekonomik tahribat yüzünden uçuşların tam anlamıyla durması sonrasında yabancı turistlerin ülkeye giriş yapamadığı mayıs ayında, yerli turistler de uygulanan koronavirüs tedbirleri kapsamında evde kaldı. Yeni normalde kredi kartıyla yapılan seyahat ve konaklama harcamalarının taksit sayısı 18 aya çıkarılmasıyla birlikte turizm sektörünün gözü de kulağı da yerli turistte. 



Yaz sezonu hazırlığının başlamasıyla beraber yabancı turistlere hizmet veren işletmeler için de zor günler başlarken, 2019’da ülkeye gelen yabancı turistlerin sayısı dolar kurunun da yükselmesinin etkisiyle rekor kırmış ve 45 milyonu bulmuştu. Geçen yıl Mayıs ayında Türkiye’ye giriş yapan yabancı sayısı 4 milyon 22 binken bu yıl bu sayı 29 bin 829’a geriledi. 



Geçen yıl Türkiye’ye gelen 45 milyon turistin 7 milyon 17 bini Rusya’dan gelmiş ve Rusya Türkiye’ye en çok turist gönderen ülke olmuştu. Ancak bu yıl için Rusya ile uçuşların hala kapalı olması özellikle Antalyalı turizm işletmelerini endişelendiriyor. Rusya’yı ise 5 milyon 27 bin turistle Almanya takip ediyor. Pek çok işletme özellikle Alman turistlere hizmet verse de henüz salgın nedeniyle uçuşlar açılmış değil. Uçuşlar açılsa dahi Alman turistlerin önemli bir kısmı salgının yarattığı endişe yüzünden yurtdışı tatili tercih etmeyebilir.

 

DHMi verilerine göre ocak-mayıs döneminde Türkiye genelinde yolcu sayısı yüzde 54 oranında azalırken, Türkiye’yi kullanan transit yolcular ise yüzde 87 oranında azaldı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum