Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmde ara tatil coşkusu! O bölgelere yoğun ilgi var

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı takvimine göre, 15 Kasım Pazartesi günü ile 19 Kasım Cuma günü arasında ara tatil verilecek.

  • Reklam
Turizmde ara tatil coşkusu! O bölgelere yoğun ilgi var
04 Kasım 2021 - 05:03
Reklam
Hafta sonları da dahil edildiğinde 9 günü bulacak ara tatili değerlendirmek isteyen tatilciler şimdiden rezervasyonlara başladı.

Turizm sektöründeki son gelişmelere ve ara tatil taleplerine ilişkin değerlendirmede bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Birlik üyesi seyahat acentalarından edinilen bilgilere göre, Kasım ayındaki ara tatil yaklaşırken, özellikle son bir haftadır ara tatile yönelik taleplerde belirgin bir artış olduğunu vurguladı.


Gelecek 2 hafta boyunca da bu taleplerin artacağını söylemenin mümkün olduğuna dikkat çeken ve seyahat acentaların ara tatil dönemine denk gelen satışlarının, günlük satışları içindeki payının giderek arttığını belirten TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya uzayan sezon dolayısıyla taleplerin yoğunlaşması, otellerin de müsaitliklerinin giderek azalması nedeniyle tatilcilerin seyahat acentaları üzerinden rezervasyon yaptırmak noktasında erken davranmalarının önem taşıdığını söyledi. 


Ara tatiller için en büyük talebin 4 ve 5 gecelik konaklamalı tatil paketlerine olduğunu anlatan ayrıca 2 ve 3 gece konaklamalı kısa tur programlarının da ilgi gördüğünü dile getiren Bağlıkaya, özellikle Kapadokya bölgesinin ön plana çıktığına dikkati çekerek Sapanca, Abant gibi büyük kentlere yakın bölgelerin yanı sıra sezonun uzaması ve havaların da iyi olması nedeniyle Akdeniz ve Ege bölgelerine olan talebin de fazla olduğunu, yurt dışı seyahatlerinde ise öncelikle Kıbrıs talebinin yüksek seyir izlediği kaydetti.


Okulların açılmasıyla birlikte iç turizm hareketlerinin de doğal olarak yavaşladığını, ancak tatil dönemlerinin turizm sektörü açısından her zaman hareketli dönemler olduğunu söyleyen Bağlıkaya şöyle devam etti:

''Ara tatil dönemleri başta çocuklu aileler olmak üzere birçok kesim tarafından ilgi görüyor. Ara tatil iç turizmde her halükarda bir canlanmayı beraberinde getirecek. Akdeniz ve Ege sahillerinde halen yazdan kalma günler yaşanması da rezervasyonlara olumlu yansıyor. Bu bölgelerdeki tesislerin önemli bir kısmı ara tatil vesilesiyle sezonlarını uzatmaya başladı. Doluluklarını 12 aya yaymak isteyen ve yaz kış açık olan büyük çaplı tesisler de Kasım ayında bu hareketlilikten payını alacaktır.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum