• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Turizmde en hızlı ve büyük geri dönüş yapan ülke Türkiye oldu

Avrupa Seyahat Komisyonu'nun (ETC) Kasım ayı Avrupa Turizm Eğilimleri ve Beklentileri raporunun sonuçları belli oldu.

  • Reklam
Turizmde en hızlı ve büyük geri dönüş yapan ülke Türkiye oldu
23 Kasım 2022 - 02:39
Reklam
Reklam
Avrupa Seyahat Komisyonu'nun (ETC) Kasım ayı Avrupa Turizm Eğilimleri ve Beklentileri raporuna göre tüm Avrupa’da 2019 turizm talebine hızlı bir geri dönüş yaşanırken ilk sırada Türkiye gösterildi.

Maliyet bilincine sahip ve değer odaklı seyahatin öncülüğünde Avrupa'nın seyahat geri dönüşünün 2022'nin kalan aylarında da devam edeceğinin belirtildiği raporda her şey göz önüne alındığında, Avrupa'nın 2022'nin sonuna kadar 2019 gelen seyahat hacimlerinin yüzde 75'ine yakınına kadar toparlanması bekleniyor.


Ağustos 2022 uçuş hacimlerinin 2019'a göre sadece yüzde 11 geride kalması ile Avrupa havayolları da iyi bir performans gösterirken Avrupa genelinde yaklaşan bir durgunluk ve artan enflasyonun, tüketici harcamaları ve turizm talebi üzerinde baskı yarattığının da vurgulandığı rapora göre diğer bir risk ise Ukrayna'da uzayan savaş ve Rus turistler için Avrupa çapında ek seyahat kısıtlamaları.


Avrupa turizminin enflasyona karşı son derece dirençli olduğunu kanıtladığını belirten ve yaşam maliyeti krizinin birçok kişinin seyahat yaklaşımını değiştirmesine neden olsa da, Avrupa'yı tamamen keşfetme arzularının azalmadığını kaydeden ETC başkanı Luís Araújo raporda şu bilgileri verdi


''Güçlenen dolar şimdiden birçok Avrupa destinasyonu için can simidi oldu. Bazı destinasyonlar 2019 seyahat talebini aştı. Türkiye yüzde 61 ile en güçlü toparlanmayı gördü, onu yüzde 17 ile Portekiz, yüzde 7 ile Litvanya, yüzde 6 ile Karadağ ve Polonya izledi.''

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Ekim ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 38,4 oranında artış gösterirken Ekim’de ülkeye 4 milyon 803 bin 196 yabancı turist giriş yaptı. 10 aylık turist sayısı 40 milyona dayanırken ilk 9 aylık turizm gelirleri ise geçen yıla oranla yüzde 69 artarak 35 milyar dolar seviyesine çıktı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum