Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmde yarış yeniden başlıyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Turizm Forumu online olarak gerçekleştirildi.

  • Reklam
Turizmde yarış yeniden başlıyor
21 Nisan 2021 - 04:54
Reklam
Bu yıl ilk kez düzenen ve online olarak gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Forumu’ndaki oturumlardan en önemlisi Türkiye’nin kaynak pazarları ve rakip destinasyonlarının bir araya geldiği yarış yeniden başlıyor paneli oldu. 

Moderatörlüğünü TÜRSAB Başkan Firuz Bağlıkaya’nın yaptığı panelde konuşan ve salgında tüm Avrupa'da durumun benzer olduğunu belirten Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig bu durumun üstesinden gelebilmek için uzun vadede aşılamanın yeniden kısıtlamalar olmadan seyahat edilebilmesini sağlayacağını ifade etti.


Alman Hükümeti'nin mevcut durumda oldukça temkinli seyahat etmemeyi önerdiğini belirten DRV Başkanı Norbert Fiebig konuşmasında şunları söyledi:


''Salgından en çok etkilenenler genç aileler oldu. Onlar tatile çıkmayı çok istiyor. Türk sektörü için ilk hedef aileler. Hem ödenen fiyat hem de bu fiyatın karşılığında aldıkları hizmet onları memnun ediyor. Bu onların odağında olmaya devam edecek. Bu belirsizlikleri nedeniyle tatile gidecekler her zaman bildikleri ve güvendikleri destinasyonlara yönelecek. Türkiye de bu noktada hem hijyen hem de güvenlik önlemleri açısından bu destinasyonların içinde yer alıyor. Türkiye'de turizm çalışanlarının aşılanması Almanya'dan Türkiye'ye doğru hareketi hızlandıracaktır. Almanya ile Türkiye arasında yazın ciddi bir trafik görüleceğini düşünüyorum. Bu da karşılıklı iş ilişkilerini başlatmanın temelini oluşturacak.''


İngiltere'nin uluslararası seyahatlerdeki kısıtlamayı 17 Mayıs'ta kaldırılacağını söyleyen İngiltere Seyahat Acentaları Birliği (ABTA) İcra Kurulu Başkanı Mark Tanzer yaptığı konuşmada şunları söyledi:

''Bu hükümetin hedef tarihi. Ancak mayısın ilk döneminde yeni bilgi almayı bekliyoruz. Birleşik Krallık'taki aşılama çalışmalarıyla enfeksiyon oranları hastaneye yatırılma ve ölüm oranları çok düştü. O yüzden de kapanma plana göre azaltılarak devam ediyor. Özellikle aşılama sertifikası şimdi yeniden seyahatin mümkün olması için uygulanacak olan metot gibi görünüyor ancak pek çok detay hala elimizde yok. Ülkelerdeki enfeksiyon oranı, aşılama oranı, orada COVID-19 varyantlarının olup olmadığı ve aynı zamanda bilgi güvenliği, verilerin doğruluğu gibi kriterlerin önemli kriter olacak. Her bir ülkenin hangi kategoriye düştüğüne buna göre karar vereceğiz. Artık istatistiki veriler değiştikçe, güncelleme gibi bir yönteme gideceğiz. Kırmızıdan sarıya, yeşile gibi bir düzenleme olacak. Hatta yeşil kategoride bile aslında çok fazla soru işareti var.''

Turizm sektörünün yaz sezonunun 1 haftasını bile kaybetmek istemediği bir durumda olduğuna dikkati çeken İngiltere Seyahat Acentaları Birliği (ABTA) İcra Kurulu Başkanı Mark Tanzer şöyle devam etti:

''Türkiye'ye gelecek olursak, 2,5 milyon turist akışı var Türkiye'ye ki bu da gerçekten Britanyalı turistler için Türkiye'nin ne kadar çekici bir yer olduğunu gösteriyor. Elbette ki Türkiye'deki sağlık durumuna dikkat etmemiz gerekiyor ama bu diğer ülkeler için de geçerli. Bu işte onlar erişilebilir durumda değilseler, Türkiye'nin işine yarayabilir.''

Toplum bağışıklığının hızlıca elde edebilmesi için yerli aşının bir an önce devreye girmesinin çok önemli olduğunu belirten ve tüm dünyada aşı savaşları yaşandığını, aşının adil ve eşit dağılımında çok uzak dünya olduğunu ifade eden TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yeni destekler verilmesinin sektörün kendisini toparlaması açısından büyük önem taşıdığını, turizm sektörünün tüm bileşenlerinin salgın etkilerini derinden hissetmiş olmasına rağmen aşılanma sürecinin başlamasının tüm sektöre umut verdiğini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

''Turizm çalışanlarına karşı yürüttüğümüz aşılama kampanyası, Turizm Geliştirme Ajansı koordinasyonunda başlatıldı. Mayıs bitmeden başvuru yapan bütün çalışanların aşılarını tamamlayacağız.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum