Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmi Teşvik Kanunu'na tepki! Küçük otellere büyük darbe

Otelciler, TBMM’ye sunulan yeni kanun teklifinde yer alan Turizmi Teşvik Kanunu, Güvenli Turizm Sertifikası ve Basit Konaklama Tesisi Sertifikasyon ücretlerine tepki gösterdi.

  • Reklam
Turizmi Teşvik Kanunu'na tepki! Küçük otellere büyük darbe
13 Temmuz 2021 - 14:17
Reklam
TBMM’ye sunulan yeni kanun teklifinde yer alan Turizmi Teşvik Kanunu, Güvenli Turizm Sertifikası ve Basit Konaklama Tesisi Sertifikasyon ücretlerine İzmir’de otelciler tepki gösterdi.

İzmir Otel-Pansiyon Esnaf Odası tarafından düzenlenen basın toplantısında; ücretlerinin otelcilere ve vatandaşlara yeni bir yük getireceği belirtilirken düzenlenen basın toplantısında söz konusu verginin küçük otellere büyük darbe vuracağı ve iç turizm hareketliliğini düşüreceği de ifade edildi.


TBMM’ye sunulan ve bu hafta görüşülecek olan Turizm Teşvik Kanunu’nda değişiklik öngören 32 maddelik kanun teklifine ilişkin bilgiler veren İzmir Otel-Pansiyon Esnaf Odası Başkanı Mehmet Gönen yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''TBMM'de bu hafta Turizm Teşvik Kanunu ve ekonomiye ilişkin torba kanun teklifi görüşülecek. TBMM'ye sunulan kanun teklifiyle, turizm sektörüne belirli bir standardın getirilmesi amacıyla konaklama tesislerine bakanlıktan turizm işletme belgesi alma zorunluluğu getiriliyor. Turizm Teşvik Kanunu’nda değişiklik öngören 32 maddelik kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Kanun teklifiyle birlikte mevzuata basit konaklama tesisleri kavramı getirildi. Buna göre, işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile faaliyette bulunan ve turizm işletmesi belgesi bulunmayan konaklama tesislerine 1 yıl içinde başvurmaları halinde, basit konaklama turizm işletmesi belgesi verilecek. İş yeri açma ve çalışma ruhsatı bakanlıkça yapılan bildirim üzerine yetkili idare tarafından 1 ay içinde iptal edilecek ve faaliyetlerine son verilecek. Turizm işletmesi belgesi alamayan işletmelerin faaliyetlerine son verilecek.''


Belgelendirme ücretlerinin iç turizm hareketliliğinin de düşmesine neden olacağını belirten Gönen, Türkiye'de ve İzmir'de otellerin önemli bir kısmının belediye belgeli ve aile işletmesi tarzında belediye belgeli otellerden oluştuğunu, belediye belgeli otelcilerin zaten zor ayakta durduğu bu pandemi döneminde şahıs işletmesi küçük esnafın sertifikasyon ücretleri ile kepenk kapatmaya gideceğini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum