• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türk seyahat acentaları ve tur operatörleri Euro 2020 için atakta!

Türkiye A Milli Futbol Takımı grup maçlarına ev sahipliği yapacak Bakü'ye turizm atağı başladı.

  • Reklam
Türk seyahat acentaları ve tur operatörleri Euro 2020 için atakta!
05 Şubat 2020 - 10:38
Reklam

Türkiye A Milli Futbol Takımı grup maçlarına ev sahipliği yapacak Bakü'ye turizm atağı başladı. Özellikle Karadeniz’den karayolu ile hazırlanan turlar dikkat çekerken, Haziran’daki bazı uçuşlar da şimdiden doldu.

 

Azerbaycan turizmine doping olacak UEFA Euro 2020, Haziran ayında A Grubu maçlarına ve Temmuz'da çeyrek finale ev sahipliği yapacak olan Bakü, özellikle komşu ülkelerden canlı futbol izlemek isteyen taraftarları çekecek. Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın grup maçlarına ev sahipliği yapacak Bakü'ye Türk seyahat acentası ve tur operatörleri de maç için paket turlarını satışa sundu. Karadenizli tur şirketleri de vizesiz seyahat edilen komşu ülke sayılan Azerbaycan’daki maçlar için atağa geçti. Rize, Trabzon ve Samsun gibi illerdeki seyahat acentaları karayolu ile otel dahil tur paketlerini satışa sundu. Otobüsle yapılacak turlarda, vizesiz gidilebilen Gürcistan üzerinden Azerbaycan’a giriş yapılıyor.

 

Özellikle Karadeniz’den karayolu ile hazırlanan turlar dikkat çekerken, Azerbaycan Havayolları’nın Haziran’daki bazı İstanbul-Bakü uçuşları da şimdiden doldu. Otobüslü paketler en az 550 dolardan, uçaklı turlar ise 750 eurodan başlıyor. Gidiş-dönüş uçak bileti fiyatları, maça 4 ay olmasına rağmen şimdiden iki katına çıktı. Maçların olduğu haftalarda uçak biletleri yaklaşık 2 bin lira. Otobüs ile İstanbul’dan yola çıkmak isteyen taraftar ise ortalama 300 lira bilet parası ödeyecek. Maçların olduğu tarihte otel fiyatlarının ise 5'e katlanması bekleniyor.

 

Geçen yıl UEFA Şampiyonlar Ligi finaline sahipliği yapan Azerbaycan, turist sayısında yüzde 11’lik artışla 3.2 milyon turist ağırladı. Türkiye’den giden turist sayısı ise yüzde 8 artarak, 317 bin oldu. Bu yıl maçların etkisiyle Türk turist sayısında yüzde 15 artış bekleniyor. Bakü, maç biletlerinin diğer ülkelerden daha ucuz olması ile dikkat çekiyor.

 

Bakü’de oynanan maçlara Türkiye dışında Rusya ve Gürcistan gibi komşu ülkelerden de futbolseverlerin ilgi gösterdiğini söyleyen Azerbaycan Turizm Ofisi Başkanı Florian Sengstschmid maçların etkisiyle ziyaretçi sayısında yüzde 20 artış beklediklerini kaydetti.

 

Geçen yıl Formula 1 Azerbaycan Grand Prix ve UEFA Avrupa Ligi Finali gibi yüksek profilli spor etkinliklerine ev sahipliği yapan Azerbaycan, ağırlıklı olarak Rusya, Türkiye, Gürcistan ve İran’dan turist ağırlıyor. Geçen yıl özellikle Azerbaycan’a Birleşik Krallık’tan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 25.3, Çin’den gelen ziyaretçi sayısı yüzde 62.4 ve Almanya'dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 19.4 arttı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum