• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye'de mutasyonlu virüs alarmı! İngiltere'den gelen 15 kişide tespit edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere'den Türkiye'ye giriş yapan 15 kişide mutasyonlu koronavirüs tespit edildiğini duyurdu.

  • Reklam
Türkiye'de mutasyonlu virüs alarmı! İngiltere'den gelen 15 kişide tespit edildi
01 Ocak 2021 - 19:04
Reklam
İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yüzde 70 daha fazla bulaşıcı olduğunu açıkladığı mutasyonlu koronavirüs Türkiye’ye giriş yapan 15 kişide de tespit edildi.

İngiltere’den Türkiye’ye girişlerin tamamen durdurulduğunu duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuyla ilgili açıklamasında şunları belirtti:


''Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı. Ayrıca son dönemde İngiltere'den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik. İngiltere'den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu koronavirüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır.

İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevrelerinin de karantinaya alındığını ve yaygın temas taraması yapılarak kontrol altına alındığını belirten Bakan Koca yurt çapında yapılan düzenli taramalarda mutasyonlu virüsün İngiltere'den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmediğini belirterek İngiltere'den yurda girişlerin geçici olarak tamamen durdurulduğunu söyledi.

İngiltere’de mutasyona uğrayan yeni koronavirüs nedeniyle İngiltere ile Türkiye arasındaki uçuşlar 21 Aralık’ta durdurulmuştu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum