• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye'deki dev turizm şirketinden kişisel veriler çalındı!

Türkiye'nin en büyük turizm şirketlerinden birinden binlerce müşterinin ve çalışanın kredi kartı başta olmak üzere tüm bilgileri çalındı.

  • Reklam
Türkiye'deki dev turizm şirketinden kişisel veriler çalındı!
11 Ekim 2019 - 16:41
Reklam

Türkiye'nin en büyük turizm şirketlerinden birinden binlerce müşterinin ve çalışanının kredi kartı başta olmak üzere tüm bilgileri çalındı.

 

Daha önce kişisel verilerin çalındığı bankaların adını açıklayan Kişisel Verileri Koruma Kurumu turizm şirketinin adını açıklamazken, bu turizim şirketi için Bir turizm şirketi ifadesini kullandı.

 

Vatandaşlara ait kişisel bilgileri sızdıran şirketleri açıklamaya devam eden Kişisel Verileri Koruma Kurumu geçtiğimiz aylarda bazı bankaların adını vererek açıkladığı kişisel veri sızıntısı ile ilgili bu kez isim gizledi. Çok büyük bir turizm şirektine ait networkten çok sayıda müşterinin başta kredi kart bilgileri olmak üzere tüm kimlik bilgileri çalındı. Kişisel Verileri Koruma Kurumu  bu sızıntının yapıldığı turizm şirketini sadece Bir turizm şirketi olarak tanımladı.

 
Kişisel Verileri Koruma Kurumu'nun internet sitesinde yer alan bilgiye göre, adı gizli tutulan turizm şirketinin Local Area Network (LAN-Yerel Alan Ağı) üzerinden, ilgili şifrelerin ele geçirilmesi yoluyla yetkisiz şifre girişi ile siber saldırı yapıldığı ve söz konusu olayın ismi verilmeyen turizm şirketinin alanlarında bulunan bir çalışan bilgisayar üzerinden ağa sızılarak gerçekleştirilmesi şeklinde oldu.Kişisel Verileri Koruma Kurumu internet sitesinde yer alan bilgilere göre göre etkilenen kişisel veriler şöyle:


Müşteri Verileri: Ülke/eyalet, uyruk, doğum tarihi(DB-Veri tabanı seviyesinde şifreli), ad, soyad, telefon numarası, eposta adresi, mektup adresi, kredi kart numarası ve son kullanım tarihi(DB-Veri tabanı seviyesinde şifreli), firma ise vergi numarası, TC/Pasaport No(DB-Veri tabanı seviyesinde şifreli), cinsiyet

 

Personel Verileri: Ad, soyad, TC kimlik numarası, doğum tarihi, medeni durum, eş çalışma bilgisi, çocuk sayısı, anne adı, baba adı, adresi, GSM numarası, banka hesap bilgileri
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum