Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye'den helal turizm ve helal akreditasyon atağı!

Cumhurbaşkanlığı'nın 2022 yıllık programında yer alan helal muayene ve helal turizm gibi yeni helal akreditasyon programları dikkat çekti.

  • Reklam
Türkiye'den helal turizm ve helal akreditasyon atağı!
01 Kasım 2021 - 11:16
Reklam
Türkiye’nin helal ürün pazarından daha fazla pay alması için çabaların artırılmasının hedeflendiği Cumhurbaşkanlığı 2022 Yıllık Programı‘nda duyurulan kalkınma planına göre, ödemeler dengesinde kademeli ve kalıcı iyileşmenin sağlanması için yeni stratejiler belirlendi.

Belirlenen yeni stratejiler doğrultusunda helal muayene ve helal turizm gibi yeni helal akreditasyon programları oluşturulacak. Cumhurbaşkanlığı programının Politika ve Tedbirler bölümünde Helal Akreditasyon Kurumu’nun kurumsal kapasitesi güçlendirilecek ve faaliyet hacmi ve çeşidi artırılacaktır denirken bu konuda sorumlu birimler Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk Akreditasyon Kurumu ve TSE olarak sıralandı.


Cumhurbaşkanlığı 2022 Yıllık Programı'nda konu ile alakalı olarak yürütülecek faaliyetler ve projeler ise dört maddede şöyle aktarıldı:


1) Helal akreditasyon usul ve esaslarını düzenleyen uygulama dokümanları hazırlanacaktır. Bahse konu dokümanlar, Helal Akreditasyon Kurumu’nca yapılmış ve yapılacak olan tüm denetimlerden elde edilecek tecrübelerden de istifade edilerek güncellenecektir.


2)SMIIC bünyesinde teşkil edilmiş olup gıda ve hizmet sektörleri gibi kritik uygulama alanlarında helal standardı oluşturmakla iştigal eden teknik komitelere iştirak edilecek, ülke menfaatlerimiz doğrultusunda uluslararası standartların hazırlanması sağlanacaktır.

3)Helal akreditasyon uygulama alanlarının (helal muayene, helal turizm vb.) genişlemesiyle birlikte yeni helal akreditasyon programları oluşturulacaktır.

4)Helal kalite altyapısında çalışacak beşeri sermayenin güçlendirilmesi ve kurumsal kapasitenin artırılmasını teminen eğitimler düzenlenecektir.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum