Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye dünya turizmi açısından örnek alınacak bir model

Turizmin Davos'u olarak 2015 yılından bu yana düzenlenen Dünya Turizm Forumu (World Tourism Forum), dünya turizminin önemli temsilcileri ve çok sayıda Türk iş insanının katılımıyla Angola'nın başkenti Luanda'da gerçekleştirildi.

Reklam
Türkiye dünya turizmi açısından örnek alınacak bir model
01 Haziran 2019 - 10:17
Reklam

Angola Turizm Bakanı Angela Bragança, Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı François Hollande, Angola Cumhurbaşkanı Joao Lourenço ve Dünya Turizm Forumu Başkanı Bulut Bağcı'nın katıldığı forumun ardından değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Lourenço ile başlattıkları turizm hareketi sayesinde ülkenin petrole bağımlı olan ekonomisini başta turizm olmak üzere çeşitli sektörlerle çeşitlendirmek istediklerini aktaran Bragança, "Bu nedenle turizmde ciddi anlamda yol kat eden Türkiye'nin deniz-kum-güneş diye tabir edilen turizmdeki başarılı tesisleşmesi ve alt yapı çalışmaları bin 650 kilometrelik kıyı şeridi ve muhteşem plajlara sahip Angola için güzel bir örnek." diye konuştu.

Bragança, Türkiye'nin tüm bu güzelliklerinin yanı sıra turizm çeşitliliğine sahip nadir ülkelerden olduğunu kaydederek, Angola turizminde de Türkiye gibi sadece deniz-kum-güneş üçlüsüyle sınırlı kalmadan; golf, kongre, iş, kültür alanında da çeşitlilik sağlamak istediklerini anlattı.

Geçen aylarda yabancılar için yeni yatırım yasasının onaylandığını dile getiren Bragança, yatırımcıların ülkeye daha kolay gelmesini sağlamak için yatırımcı vizesiyle ilgili kolaylıklar yapıldığını, bürokrasinin azaltıldığını ve vize almanın kolaylaştırıldığını aktardı.

Bragança, yeni yasayla kurulacak şirketlere Angola vatandaşlarının ortak olma zorunluluğunun ortadan kaldırıldığını belirterek, yapılacak yatırımın türüne göre muafiyet ve teşviklerden yararlanmanın da mümkün olduğunu, yeni yatırımlara vergisel kolaylıklar sağlandığını anlattı.

Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika açılımını yakından takip ettiklerini vurgulayan Bragança, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyük bir atılım yaptı ve onun Afrika açılımı sayesinde iki bölge birbirini daha yakından tanıma fırsatı buldu. Biz de diyoruz ki; Angola sizin eviniz ve Angola'ya yatırım yapmanın tam sırası." diye konuştu.

Bragança, Türkiye'nin turizm açısından birçok ülkeye örnek gösterilebilecek başarılı bir model olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"1990'ların ortasına kadar ciddi anlamda bir yatırımı olmayan Türkiye, bugün turizm anlamında dünyada ilk 10'da yer alıyor. Türkiye, turizmde gerçekten önemli bir başarı hikayesine imza attı. Bizim için bir başarı modeli ve turizmde örnek alacağımız ülke. Aynı zamanda Türkiye, Afrika'nın en önemli ortaklarından. Türkiye'nin Afrika'nın sorunlarına çözüm önerileriyle yaklaşmasını takdir ediyoruz."

Bragança, sadece yatırımcılara değil Türk vatandaşlarına da çağrıda bulunarak, "Afrika ile ilgili ön yargılarınızı bir kenara bırakın. Atlantik Okyanusu kıyısından koca bir kıtanın içlerine doğru uzanan Angola; Afrika'nın incisi, saklı bir mücevher. Ülkemizi ziyaret edin." dedi.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum