Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye kamp ve karavan turizminde cazibe merkezi olacak

Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Başkanı Leyla Özdağ, Türkiye'nin doğa harikası olduğunu, kamp ve karavan turizminde de cazibe merkezi olacağını bildirdi.

  • Reklam
Türkiye kamp ve karavan turizminde cazibe merkezi olacak
15 Haziran 2019 - 11:58
Reklam

Yurt dışından gelen turistler için oteller gibi kamp yerlerinin olması gerektiğini belirten Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Başkanı Leyla Özdağ, Türkiye'yi kamp ve karavan turizmine hazırlamaya çalıştıklarını vurguladı.

 

Özdağ, kamp ve karavanın özellikle son yıllarda daha popüler olduğunu vurgulayarak "22 Nisan'da Kültür ve Turizm Bakanımız ile bir araya geldik. Ülkemizdeki kamp ve karavan turizmini tanıtmak için yaptığımız çalışmaları anlattık. Bunun için de yönetmeliklerin ve kanunların çıkarılmasını istedik. Çünkü herkes karavancı olmak istiyor ama bunun kontrollü büyümesi gerekiyor." dedi. Özdağ, "Nasıl ki oteliniz olmadığında yabancı turist gelmezse kamp yeriniz yoksa yabancı karavancılar da gelemez. Hem güvenli ortamlar oluşturmamız hem de karavan parkları yapmamız gerekiyor." diye konuştu.

 

Türkiye'nin her bölgesiyle ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu ve doğa harikası olduğuna dikkati çeken Özdağ, "Karavan turizminde HollandaFinlandiyaHırvatistanFransa ve İtalya çok gelişmiş durumda. Biz de ülkemizin dinamiklerini harekete geçirerek karavan turizmini geliştirmek istiyoruz. Türkiye, kamp ve karavanda cazibe merkezi olacak."dedi. Karavan turizmini otokontrolde tutmak gerektiğini belirten Özdağ, Avrupa'nın ilgisini çekecek çalışmalar yapmak gerektiğini ifade etti.

 

Özdağ, karavancıların araçlarını park edecek bir yerin olmasının önemli olduğuna işaret ederek, güvenli, elektrik ve su bağlantılarının olduğu, lokasyon olan parkların oluşturulacağını kaydetti. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile birlikte Toroslarda karavan parkları yapmak için çalışmalarının devam ettiğini bildiren Özdağ, şöyle konuştu:

 
"Kamp ve karavanı eko-turizmle birleştiriyoruz. Her şeyin bağlandığı nokta karavan. İçimizde motosiklet, bisiklet tutkunları, oryantiring ve tırmanış yapanlar var. Son derece kültürlü ve keyifli insanlar. Eskiden insanlar emekli olduktan sonra karavancılık yapmak istiyordu ancak günümüzde gençlerin yoğun ilgisi var. Türkiye'nin turizmi sadece deniz, kum, güneş değil. Alternatif turizme önem vermek gerekiyor. Kamp ve karavan turizmi, maddi olarak çok ekonomik. 9 günlük tatilde, 7 bin liraya bir otelde tatil yapan aile, karavanda günlüğü 50 liradan tatil, kamp yapabilir. İnanılmaz ekonomik."

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum