Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye'nin en büyük otel grupları belli oldu

Türkiye'de faaliyette olan en büyük otel grupları belli oldu.

  • Reklam
Türkiye'nin en büyük otel grupları belli oldu
09 Aralık 2020 - 08:51
Reklam
Türkiye'de faaliyette olan 50 kurumsal otel grup ve zincirinin analiz dildiği araştırma sonuçların göre Türkiye’de sahibi olduğu ve/veya franchise vb yöntemlerle işlettiği oda sayısı bakımından 2 uluslararası grup ilk sırada yer aldı.

Türkiye'de 10 bin ve üzeri odaya sahip iki otel grubu bulunurken, ilk 5'te yer alan otel gruplarından sadece biri yerli. 


Turizmdatabank'ın yaptığı Grup Oteller Araştırması’nın 2020 yılı çalışmasına göre; bu gruplardan Hilton Worldwide, oda sayısı bakımından; Wyndham Hotels de coğrafi yaygınlık bakımından ilk sırada yer alırken 2020 itibariyle Wyndham Hotels 40’a yakın, Hilton Worldwide ise 35’e yakın kentte faaliyet gösteriyor. Yaygınlık açısından bu grupları Accor, Radisson, Intercontinental Hotel Group (IHG) ve Marriott izliyor.


Turizmdatabank'ın yaptığı Grup Oteller Araştırması’nın 2020 yılı çalışmasına göre bu otel gruplarından Hilton Worldwide oda sayısı bakımından; Wyndham Hotels de coğrafi yaygınlık bakımından ilk sırada yer aldı.

Oda sayısı ve şehir bazında ulusal otel markalarının yaygınlığı son 10 yılda artış kaydederken 2016 krizinden 2019 sonuna kadar bazı otel gruplarında çözülmeler oluştu bazılarının yatırımlarında erteleme veya iptaller yaşanıyor.

Coğrafi yaygınlık (şehir sayısı) bakımından, Anemon Hotels başı çekerken onu, Divan Hotels, Dedeman Hotels, Green Park Hotels, Kaya Hotels, Titanic Hotels ve Limak International Hotels izliyor.

Türkiye’de otel oda sıralaması

Yapılan çalışamya göre Türkiye'de en fazla oda çalıştıran otel grupları içinde ilk sıraları; Hilton Worldwide ve Wyndham Hotels başabaş seviyelerle önde bulunurken Accor Hotels, Crystall Hotels, Marriott Hotels, TUI’nin TT Hotels sıralamada yer aldı. Türkiye'nin Ulusal markalarından; Kaya Hotels, Rixos Hotels, Barut Hotels, Delphin Hotels, ATG Hotels, Otium Hotels ve Stone grup otelleri de ilk 10 içinde yerini alrken Paloma, Titanic, Dedeman ve Limak Hotels de en fazla oda sayısına sahip diğer gruplar oldu.

2020 yılında Türkiye’de oda sayısı bakımından en büyük konaklama grupları

10 BİN ODA VE ÜZERİ

HİLTON WORLDWİDE

WYNDHAM HOTELS

7-10 BİN ODA

ALL ACCOR

CRYSTAL HOTELS

TT HOTELS

4-7 BİN ODA

MARRİOTT INT.

İNT.CONT.IHG

KAYA HOTELS

RİXOS HOTELS

RADİSSON HOTELS

BARUT HOTELS

3-4 BİN ODA

OTIUM HOTELS

DELPHİN HOTELS

ATG HOTELS

STONE GROUP

ETS GROUP HOTELS

PALOMA HOTELS

2-3 BİN ODA

CORENDON HOTELS

MP HOTELS

EFTALIA HOTELS

TITANIC RESORTS

DEDEMAN HOTELS

LİMAK HOTELS

VOYAGE HOTELS

SUNİS HOTELS

GREEN PARK H.

DİVAN HOTELS

PGS HOTELS

ANEMON HOTELS

ELITE WORLD

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum