Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye'nin hedefi 65 yaş üstü turist

Türkiye 3. yaş olarak kabul edilen ve harcama kapasitesi daha fazla olan 65 yaş üstü turisti ülkeye çekmek ve pazardan daha fazla pay almak istiyor.

  • Reklam
Türkiye'nin hedefi 65 yaş üstü turist
24 Kasım 2019 - 05:08
Reklam

Türkiye 3. yaş olarak kabul edilen ve harcama kapasitesi daha fazla olan 65 yaş üstü turisti ülkeye çekmek ve pazardan daha fazla pay almak istiyor.

 

Dünyada 3. yaş dönemi olarak kabul edilen ve harcama kapasitesinin daha yüksek olduğu bilinen yaşlı nüfus artarken, bir çok turizm destinasyonu bu artıştan yüksek pay almak adına çalışmalar yapıyor. Başta seyahat oranı yüksek olan Avrupalı turist olmak üzere dünya çapında 65 yaş üstü turisti çekecek altyapılar kuruluyor, tesisler oluşturuluyor. Türkiye'de de özellikle Antalya bölgesindeki tesisler altyapı olarak 65 yaş üstü turistler için bir çok olanağı sağlıyor.

 

Hedef pazar payını artırmakAvrupa’da 65 yaş üstü seyahat eden kişi sayısının 130 milyon civarında bulunduğu tahmin edilirken, Türkiye’nin bu pazarda ağırladığı kişi sayısı yıllık 2 milyona yaklaşıyor. Hedef ise bu pazardan daha yüksek bir pay almak.


3. yaş grubu olarak bilinen 65 yaş üstü turisti ülkeye çekmek için özel pazarlama programlarının hayata geçirilmesi gerektiğini belirten 
Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık yetişmiş eleman eksiğine dikkat çekti. Ayık, “Tesisler açısından sıkıntı yok, dünyanın bu konuda en iyi ülkelerinden biriyiz. Tüm bunları anlatabilmek, eleman yetiştirmeye önem vermek gerekiyor. Şehir/ilçe altyapıları da bu kapsamda belli bir standarda oturtulmalı. 65 yaş üstü turist grubunun kış aylarında atıl kalan tesisleri doldurması da ekonomiye katkı açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca rehabilitasyon hizmeti alan turistlere yönelik yapılacak çalışmalar, uzun süreli kalışlarına da katkı sağlıyor.'' dedi.


Birleşmiş Milletler (BM) tarafından açıklanan rakamlara göre, dünya genelinde 2050 yılında 60 yaş ve üstü insan sayısının 2 milyar 80 milyonu aşması bekleniyor. AB ülkelerinde seyahat edenlerin yüzde 39’u 55 yaşının, yüzde 20’si ise 65 yaşının üstünde.

Neler yapılmalı?

 

Türkiye'nin 65 yaş üstü seyahet edenlerden daha fazla pay alabilmesi için sektör temsilcileri bazı önerilerde bulunuyor. Bunlardan bazıları şu şekilde:


Özellikle turizm bölgelerindeki altyapı planlamaları 3. Yaş grubuna göre standart hale getirilmeli.


Tesis altyapıları 65 yaş üstü turiste göre hazırlanmalı.


Alyapısı hazır olan tesislerde, rehabilitasyon merkezleri ve personel eğitimleri tamamlanmalı.


3. yaş grubunun geldiği ülkelerin kültürlerine göre üniteler oluşturulmalı.


Yabancı ülkelerin sosyal güvenlik kurumları, sigorta şirketleri ile anlaşmalar yapılmalı.

 

Türkiye’ye gelen 65 yaş üstü ziyaretçi sayısı 2014’te 2.2 milyon, 2015’te 2 milyon,  2016’da 1.2 milyon, 2017’de 1.2 milyon, 2018 yılında ise 1.7 milyon kişi seveiyesindeydi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum